رنگ کردن موها در میان خانم ها بسیار محبوب است و این محبوبیت با افزایش سن و رویش موهای سفید بیشتر هم می شود . طبق یک نظر سنجی ، 70 درصد از خانم ها دقیقا بعد از استفاده از رنگ مو احساس می کنند جذاب تر شده اند ، 50 درصد خانم ها موهای خود را به صورت منظم رنگ می کنند و هم مردها و هم زنان رنگ کردن موهای خود را به طور میانگین از 27 سالگی آغاز می نمایند .

مثل ایده ی پر پشت کردن موها ، رنگ مو نیز برای مدت ها دقدقه ی مردم در سراسر دنیا بوده است و مصریان در یافتن راهکارهایی برای رنگ مو پیشگام بوده اند . البته هدف آنها این بود که موهایی بسیار تیره داشته باشند . موهای مشکی پر کلاغی .

اما در دنیایی مدرن امروز، روشن کردن رنگ موها محبوب ترین هدف در استفاده از رنگ مو بشمار می رود و بسیاری از دخترهای جوان به دنبال موهایی بلوند و بسیار روشن هستند .

اما قبل از هر چیز ، اجازه دهید کمی درباره ساختار مو صحبت کنیم . حتما اسم کراتین را شنیده اید . بله، کراتین ماده ی تشکیل دهنده ی مو و البته ناخن ها می باشد .

اما چطور رنگ موها تغییر می کند ؟ مو در بستری به نام فولیکول رشد خود را آغاز می نماید . فولیکول ها زیر پوست هستند و رنگدانه ها نیز در همین قسمت وجود دارند . دو نوع رنگدانه در موها یافت می شوند که یکی مسئول موهای با رنگ تیره تر و دیگری عامل رنگ زیبای قرمز مانند مو است . موهای بلوند در نتیجه رنگدانه های کم بوجود می آید و موهای سفید زمانی دیده می شوند که تولید رنگدانه یا کاهش یافته و یا به طور کلی متوقف می گردد .

راهکارهای متداول برای رنگ کردن موها

اما وقتی تصمیم می گیرید رنگ موهای خود را تغییر دهید چه اتفاقی می افتد ؟ و استفاده از مواد برای از بین بردن رنگ مو بی خطر است ؟ خب ، وقتی تصمیم می گیرید موها را برای رنگ دلخواه خود در ابتدا بی رنگ کنید ، در واقع رنگدانه های طبیعی آن را از بین می برید . معمولا از هیدروژن پراکسید برای این منظور استفاده می شود .

اما می دانستید گرم کردن هیدروژن پراکسید تا نقطه ی جوش آن را قابل انفجار می سازد ؟ و در دمای اتاق به عنوان یک ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد . تولید کنندگان این محصولات از این نکته آگاه هستند و به همین دلیل آن را رقیق می نمایند تا برای استفاده خطرناک نباشد .

هیدروژن پراکسید به شفت مو وارد می شود و اکسیژن آزاد می کند . وقتی این اتفاق می افتد ، رنگدانه ها شکسته می شوند . از بین رفتن رنگدانه ها ،به رنگ موی شیمیایی این امکان را می دهد تا رنگ دلخواه شما را بوجود آورد . پس شما با هیدروژن پر اکسید و یا هر ماده ی سفید کننده دیگری رنگ طبیعی مو را از بین می برید و رنگدانه های جدید را ، تا رویش دوباره ی مو ، جایگزین می نمایید . اما آیا این یک پروسه ی بی خطر است ؟ قطعا خیر .

باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که بیشتر محصولات آرایشی مرتبط با مو حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که اگر در معرض آنها قرار بگیرید بسیاری از مشکلات را برای سلامتی بوجود می آورند . برای مثال فرمالدئید ، یکی از مواد شیمیایی خطرناکی است که در این محصولات یافت می شود .

رنگ موها و محصولات مربوط به آن همچنین واکنش های آلرژیک بسیاری را به همراه دارند ، خصوصا اگر با پوست تماس پیدا کنند . خارش کف سر ، شکنندگی موها ، ریزش مو ، قرمزی کف سر و حتی سردرد از جمله مهمترین این حساسیت ها می باشند . تحقیقات نشان می دهند 90 درصد مردم بدون توجه به این واکنش ها به استفاده از رنگ مو ادامه می دهند ،حتی اگر باردار باشند ! این هشدار را جدی بگیرید . قرار گرفتن در معرض مواد موجود در رنگ مو می تواند برای سلامت هم مادر و هم فرزند خطرناک باشد .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: