بدن شما برای رشد موها نیاز به چربی دارد چرا که حدوداً ۳ درصد تار مو را لیپیدها تشکیل می دهند. به علاوه بر ساخت غشاء سلولی در پوشش مو و همچنین برای جلوگیری از خشکی این لایه بدن نیاز به چربی طبیعی دارد. کمبود اسیدهای چرب سبب بروز بیماری هایی چون اگزما و کهیر می شود. این شرایط روی پوست سر تأثیر گذاشته و باعث شوره سر میگردد. کمبود اسیدهای چرب باعث خشکی، شکنندگی و ماتی مو می شود.

احتمالاً تا به حال اسیدهای چرب امگا- ۶ کافی را از غذاهایی که میخورید دریافت کردهاید، اما بیش از هر چیز به امگا- ۳ نیاز دارید. از میان لیست نه مورد غذای زیبایی من غذاهایی چون گردو، شاه ماهی و اسفناج دارای امگا-3 هستند. منابع دیگر شامل قزل آلا، میگو، ساردین، شاهدانه، گردو، تخم کدو، سویا و غلات سبوس دار.

افسانه زیبایی

مایونز مو را درخشان و براق می کند

شاید فکر می کردید موادی که در مایونز وجود دارند مثل تخممرغ، آبلیمو و روغن به نرمی مو کمک میکنند. گرچه مالیدن مایونز به مو به خاطر بویی که دارد خیلی کار خوشایندی نیست. اما در هیچ منبع علمی تا به حالی گفته نشده که مایونز مو را براق می کند، فقط استفادہ از آن روی مو باعث دردسر هنگام شستشوی مو است. اما باید بدانید تنها وقتی موها مبتلا به شپشی می شوند درمان با مایونز توصیه می شود، زیرا مایونز شپشها را میکشد. برای داشتن موهای براق روغن زیتون وجود دارد. این اسیدهای چرب به سلامت و درخشندگی موها کمک میکند بدون اینکه موها بدبو شوند و چرب و سنگین به نظر برسند.

آب برای مو اعجاب آور است

حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد از مو را آب تشکیل داده است. مصرف آب به خاطر فواید بسیاری که در سیستم و عملکرد داخلی بدن دارد، بسیار ضروری است. هر سلول و هر غده مویی به آب نیاز دارد. همچنین آب برای انتقال آمینواسیدها، ویتامینها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی به پوسته سر لازم است و باعث می شود تا پوست سر سلامت باشد.

فیبر برای گیسوان رها شده از سم

فیبرها باعث انتقال غذا به معده و روده میگردند. فیبر باعث هضم غذا می شود، همانطور که میدانید عدم هضم غذا باعث میشود تا مواد مغذی به بدن جذب نشود و همین مسأله روی موها تأثیر گذاشته و سبب خشکی مو میگردد.

فیبر در کاهش سموم از بدن کمک مؤثری است. وقتی غذاها به سرعت از بدن خارج نمی شوند، سموم در رودهها ساخته می شوند. بعضی از متخصصان پوست بر این باورند که این سموم سبب مشکلات در پوست سر و مو می شود. این سموم جذب موی سر شده و مانع دریافت مواد معدنی از جمله جیوه، آهن، آلومینیوم، مس، سرب، آرسنیک و نیکل توسط سلولهای مو می شوند.

برای اینکه از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید باید روزانه حداقل ۲۰ تا ۲۵ گرم فیبر مصرف کنید. مصرف بیش از این مقدار اشتهای شما را میگیرد و باعث لاغری و تناسب بدن می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: