aw4

مه شو: تقریبا همه افراد مخصوصا خانم ها از مشاهده ی چین و چروک، خطوط پا کلاغی و یا هر گونه خطوطی در چهره خود ناراحت شده و یا حتی افسرده می گردند. بنابراین، در این مقاله سعی بر آن است که شما را با عوامل اصلی ایجاد کننده چین و چروک آشنا سازیم:

1- قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در زیر نور خورشید باعث می شود بزرگتر از آنچه که هستید، به نظر برسید. اشعه UV خورشید، کلاژن و الاستینی که پوست را سفت و انعطاف پذیر نگه می دارند، را از بین می برد. هنگامی که بافت های محافظ ضعیف می شوند، پوست تضعیف گشته و چین و چروک ها ظاهر می گردند. بدین دلیل بسیاری از کرم ها و مرطوب کننده ها حاوی کرم های ضد آفتاب هستند.

2- رادیکال های آزاد

قرار گرفتن در زیر نور خورشید، به خودی خود به پوست آسیب می رساند اما عامل دیگری که در کنار اشعه UV خورشید موجب آسیب پوست می گردد، رادیکال های آزاد می باشد. رادیکال های آزاد در واقع مولکول های اکسیژن سرکشی هستند که یک الکترون خود را از دست داده اند. در فرایند پیدا کردن نیمه ی دیگر خود، در نهایت کلاژن را می شکنند و به سلول ها آسیب می رسانند. رادیکال های آزاد تحت تأثیر عواملی مانند نور خورشید، آلودگی هوا و سیگار می باشند.

3- سیگار

سیگار یکی از بدترین عاداتی است که مانع جوانی و جوان ماندن می گردد. نیکوتین، رگ های خونی را تنگ کرده و موجب می شود خون، مواد مغذی و اکسیژن به سختی به خارجی ترین لایه پوست برسند. دود سیگار به الیاف کلاژن و الاستین صدمه وارد می کند.

4- حالات تکراری چهره

انجام حرکات تکراری چهره مانند اخم، باعث می شود به مرور اثر آنها بر روی صورت بماند. به این صورت که حرکات تکراری در ابتدا مانند شیارهای موقت هستند که به مرور زمان و با تکرار آنها، قابلیت ارتجاعی پوست کاهش یافته و این شیارها به شکل دائمی بر روی صورت نقش می گیرند. این خطوط به نام خطوط اخم در پیشانی، خطوط پا کلاغی در دور چشم و خطوط خنده در اطراف دهان قابل مشاهده هستند.

5- جنس

زنان بیشتر از مردان به چین و چروک مبتلا می شوند زیرا زنان غدد عرق کمتری داشته و پوست آنها در قیاس با پوست مردان کمتر چرب می باشد. پوست هایی که کمتر چرب هستند نسبت به پوست هایی که اشباع از سبوم می باشند، خیلی سریعتر دچار چین و چروک می شوند. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که مردها اغلب چین و چروکی در اطراف دهان خود ندارند زیرا دور دهان دارای رگ های خونی بیشتری هستند.

6- پیری

بارزترین دلیل ایجاد چین و چروک، عامل پیری است. با افزایش سن، کلاژن و الاستین که محافظ پوست هستند، شکسته می شوند. کاهش تولید چربی، نازک شدن پوست و از دست دادن چربی زیر پوستی فقط به زوال پوست می افزایند. همه دلایل مذکور مانند نور خورشید، سیگار و .. به اضافه فرایند پیری منجر به ایجاد چین و چروک بسیار می گردد.

7- تغییرات هورمونی

عامل دیگر ایجاد چین و چروک که مرتبط با سن است، تغییرات هورمونی می باشد. هنگامی که زنان یائسه می شوند، بدن آنها استروژن کمتری تولید می کند. استروژن نیز به نوبه ی خود می تواند باعث نازک شدن پوست و کاهش کلاژن گردد.

8- نیروی جاذبه

نیروی جاذبه به خودی خود نمی تواند باعث ایجاد چین و چروک شود اما با پوستی که در حال تضعیف شدن است، همراه می شود. نیروی جاذبه به نازک شدن پوست مرتبط با سن، تضعیف و افتادگی پلک ها و ایجاد خطوط عمیق تر کمک می کند.

9- روش خوابیدن

روش خوابیدن شما نیز در ایجاد چین و چروک مؤثر خواهد بود. این امر ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد اما خوابیدن بر روی بالش به مرور زمان باعث ایجاد خطوط دائمی در چهره شما می گردد. کسانی که کنار صورت خود را روی بالش می گذارند، بیشتر در گونه ها و فک خود، دچار چین و چروک می شوند وافرادی که دمر می خوابند، بیشتر در پیشانی خود دارای چروک و خطوط ریز هستند.

10- تغذیه نادرست

قطعا تغذیه نادرست موجب افزایش چین و چروک خواهد شد. مطالعات متعدد نشان داده اند که مصرف بیش از حد قند مخصوصا قند فراوری شده می تواند موجب شکسته شدن کلاژن گردد. در افرادی که دچار کمبود ویتامین هستند، نسبت به کسانی که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی می کنند، چین و چروک بیشتری خواهید دید. از طرفی مصرف غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند. بنابراین، عامل تغذیه درست نقش بسیار مهمی در پیشگیری از چین و چروک ایفا می کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: