زخم های موجود بر روی پوست سر یک بیماری شایع و قابل درمان می باشند که به دلایل مختلف ایجاد می شوند. در برخی از موارد این زخم ها ممکن است سبب پوسته پوسته شدن پوست سر و یا خشن شدن آن شوند و فرد از درد آن شکایت کند حتی زمانیکه زخم ها را لمس نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می شود که مقاله موجود در این زمینه را مطالعه کنید.

گسترش زخم بر روی پوست سر بطور کلی نتیجه تعدادی از عوامل است. این جراحات که بر روی پوست سر ایجاد می شوند در ابتدا جوش های کوچک قرمز رنگ بوده اند. آنها ممکن است به علت خشکی بیش از حد پوست سر ، عفونت ها ، محرک ها ، التهاب فولیکول و گاهی حتی استرس نیز ممکن است به درد پوست سر منجر شود. این زخم ها می توانند به شدت دردناک باشند چه زمانیکه آنها را لمس می کنید و یا حتی هنگامی که موهای خود را تکان می دهید نیز می توانید درد آن را احساس کنید. شاید باور نکردنی باشد اما گاهی اوقات شانه زدن مو و یا یک دم اسبی ساده نیز باعث احساس درد در نواحی پوست سر می شود که امکان دارد زندگی شما را مختل نماید. همچنین این زخم ها باعث نازک شدن مو و خارش کف سر نیز می شوند.

علل شایع زخم شدن پوست سر

در بسیاری از موارد استفاده بیش از حد ، از شامپوهای خشن و ارزان قیمت شیمیایی ، نرم کننده ها و محصولات حالت دهنده مو ، می تواند از علل اصلی ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست سر باشد. آنها چربی طبیعی پوست سر را از بین می برند و سبب می شوند که پوست سر خشک شود و پوست خشک به راحتی تحریک شده و آلوده می گردد و همچنین باعث آسیب دیدن فولیکول های مو شده که این امر سبب ابتلا به عفونت می شود.

ـ تولید سبوم اضافی ( چربی کف سر ) و پوست شکننده معمولا باعث می شود که پوست مرطوب سر ملتهب و قرمز شده که در نتیجه خارش آن را بدنبال خواهد داشت. این خاراندن شدید نه تنها التهاب را تقویت می کند بلکه راه را برای عفونت های ناشی از باکتری ها ، مخمر ها و قارچ ها باز می کند. آنها در داخل فولیکول های مو پنهان می شوند و خود را تغذیه می کنند. اگر شما جوش سر سفید نقطه ای در میان فولیکول ها مشاهده کردید پس احتمال آن زیاد است که از فولیکولیت رنج ببرید. اگر درمان نشود ممکن است به جوش های قرمز رنگ بزرگ تبدیل شود و در نهایت سبب ایجاد تکه های طاسی و زخم می شود.

ـ گلوبوزا مالاسزیا یک نوع از قارچ است که ممکن است باعث درماتیت سبورئیک شود. به اینصورت که چربی پوست سر را تجزیه می کند و باعث ایجاد شوره و پوسته پوسته شدن کف سر می گردد. همچنین یک ماده فرعی سمی را انتشار می دهد که تحریک پوست سر را بدنبال دارد. زخم ناشی از این قارچ بطور کلی عاری از درد بوده و محدود به خط رویش مو می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: