«حبوبات و مواد نشاسته دار»

غذای ما باید حاوی بیشتر از 50 درصد گلوسیدهای مرکب باشد که می توان این میزان را با خوردن حبوبات، نان، خمیرهای خوراکی، برنج، بلغور و مواد نشاسته دار همچون سیب زمینی تامین کرد. در واقع مواد حاوی گلوسیدهای مرکب غنی از فیبر و فقیر از لیپیدها هستند و به سرعت باعث سیری می شوند.

حبوبات غنی

حبوبات عنی مانند جو، گندم، گندم سفت، چاودار و ارزن بسیار مفید هستند زیرا صبحانه حاوی این مواد میزان کمی لیپید و میزان زیادی فیبر و گلوسیدهای مرکب دارد که این انرژی کم کم در طول روز مورد استفاده قرار می گیرد. سبوس گندم و جو حاوی مقدار قابل توجهی فیبرهای حل شدنی (% 37 برای اولی، %10 برای دومی) می باشند که در کندی هضم م وثر هستند.

نان

نان از نظر لیپیدها فقیر و از نظر گلوسیدها، بخصوص گلوسیدهای مرکب غنی است. تا حد امکان از زنان غنی بیشتر از نان سفید استفاده کنید. نان غنی از نظر فیبر، مواد معدنی، عناصر لازم برای بدن (آهن و روی) و ویتامین های گروه B غنی و حاوی کمی ویتامین E می باشد. خوردن نان غنی درمیزان فیبر لازم برای بدن موثر است.

خمیرهای خوراکی و برنج

خمیرهای خوراکی یکی از منابع خوب انرژی با سرعت بالا هستند. میزان لیپید در آنها کم است. اکثر خمیرهای خوراکی غنی و حاوی مواد غذایی هستند. برای مثال بیشترین مواد غذایی برنج، ویتامین های گروه B موجود در سبوس و دانه غلات است. بعضی اوقات اسید فیتیک موجود در برنج، در کاهش جذب روده ای کلسیم و آهن، دو ماده معدنی که برای سلامتی یک خانم بسیار لازم هستند، موثر می باشد.

گلوسیدهای مرکب یا نشاسته برنج، در بدن به شکلی آرام و منظم گلوکزها را آزاد می کنند که این گلوکزها برای افراد دیابتی و بی شک برای خانم های مبتلا به علائم پیش از قاعدگی بسیار موثر هستند.

مواد نشاسته دار

این مطلب را همیشه به خاطر داشته باشید که «سیب زمینی چاق نمی کند بلکه مواد چرب غذاها یا فرآوره هایی از قبیل کره، پنیر، خامه و ... است که تعادل غذایی ما را بر هم می زند. 100 گرم سیب زمینی کمتر از 70 کیلوکالری (kj 293)، کالری دارد و حاوی کمتر از 1% لیپید است. اگر با پوست مصرف شود، منبع جالبی از فیبرها، پتاسیم و ویتامین C آنتی اکسیدان است.

نکته : وقتی سیب زمینی را با آب می پزید، ویتامین C ( محلول در آب) موجود در آن از بین می رود. برای حفظ این ویتامین، سیب زمینی را با مایکروویو یا حتی بهتر است یا بخار بپزید.

در غذاهایتان از گیاه قلقاس هندی استفاده کنید؛ این ماده نشاسته دار حاوی آنتی اکسیدان ها، بتا کاروتن (پروویتامین A) و ویتامین C است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: