گوجه فرنگی یکی از مواد غذایی است که در کنار غذاهای گوناگون و سالاد مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به مواد شیمیایی گیاهی مفید موجود در آن نظیر لیکوپن ، گوجه فرنگی نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن ایفا می کند.

فواید مصرف میوه ها و سبزیجات در طول دوران های مختلف مورد توجه بوده است. همانطور که مصرف غذاهای گیاهی در رژیم های غذایی افزایش یافته است، خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان هم کاهش یافته است.

مصرف زیاد میوه و سبزیجات در سلامت پوست و مو ، افزایش انرژی و کاهش وزن موثر است.افزایش مصرف میوه و سبزیجات بطور قابل توجهی خطر ابتلا به چاقی و مرگ و میر را کاهش می دهد.

ـ سرطان : گوجه فرنگی منبع عالی از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها است که کمک می کند به مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد مرتبط با سرطان.

ـ فشار خون : مصرف کم سدیم به پایین بودن فشار خون کمک می کند.با این حال افزایش مصرف پتاسیم به دلیل اثرات حاصل از تاخیر خون شاهرگ حائز اهمیت است. به یاد داشته باشید که مصرف پتاسم بالا 20% خطر مرگ را کاهش می دهد.

ـ دیابت : مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به دیابت نوع اول که رژیم غذایی با فیبر بالا مصرف می کنند سطح قند خون آنها پایین تر است و این درحالی است که در افراد با دیابت نوع دوم ممکن است سطح انسولین ، قند خون و چربی بهبود پیدا کرده باشد. یک فنجان گوجه فرنگی گیلاسی حاوی 2 گرم فیبر است.

ـ یبوست : خوردن مواد غذایی سرشار از آب و فیبر نظیر گوجه فرنگی می تواند به هیدراته کردن بدن و اجابت مزاج بطور منظم کمک کند.فیبر حجم مدفوع را افزایش می دهد که برای به حداقل رساندن یبوست ضروری است.

ـ چشم : گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان های قوی نظیر لیکوپن ، لوتئین و بتاکاروتن است که برای محافظت از چشم در برابر آسیب های ناشی از نور نظیر آب مروارید و دژنراسیون ماکولا بسیار مفید است.متخصصین چشم به تازگی دریافته اند افراد با رژیم غذایی بالای لوتئین و زیگزانتین ( هردو کاروتنوئید موجود در گوجه فرنگی ) می توانند خطر ابتلا به بیماری های چشمی را کاهش دهند.

ـ پوست : ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و مصرف کم آن آسیب های ناشی از نور خورشید ، آلودگی هوا و دود را در سطح پوست افزایش می دهد. این عوامل سبب ایجاد چین و چروک ، افتادگی پوست و لکه در سطح پوست می شوند.

ـ بارداری : مصرف کافی فولیک اسید قبل و در دوران بارداری مانع از ابتلا به نقص لوله عصبی در نوزادان می شود.

ـ افسردگی : فولیک اسید موجود در گوجه فرنگی ممکن است با افسردگی مقابله کند، به اینصورت که از تشکیل هموسیستئین در بدن جلوگیری می کند. این ماده مانع رسیدن خون و سایر مواد مغذی به مغز می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: