مارگارین

حتما فکر می کنید اسطوره ی غذاها ، مارگارین ، مدت ها پیش سر زبان ها بوده ، اما امروزه نیز بسیاری این ماده ی غذایی را یکی از سالم ترین ها در نطر می گیرند و آن را ستایش می کنند. مقایسه ی کره و مارگارین حول محور چربی و کلسترول آنها می گردد. بسیاری معتقدند " مارگارین از روغن های گیاهی درست شده و بدون کلسترول مضر است ، مارگارین همچنین از اسید چرب های مفید بیشتری نسبت به کره حیوانی برخوردار است. اما کره از چربی حیوانی درست شده و سرشار از کلسترول و چربی های اشباع شده است. " متاسفانه این مطالب خیلی هم صحیح نیست. از بدو تولد مارگارین ، این ماده را از چربی ترانس ، که مسئول گرفتگی رگ ها و بسیاری از بیماری های قلبی عروقی است ، می ساختند. چربی ترانس همچنین ریسک تکامل دیابت نوع 2 را افزایش داده و مشکلات دیگری نیز برای سلامتی ایجاد می کند. و اما کره . بسیاری از از مجله های سلامتی روز دنیا معتقدند که کره بازگشت دوباره ای به صحنه ی خوراکی های سالم داشته است. ویتامین های محلول در چربی موجود در کره ، مارگارین را از میدان به در می کنند . کره همچنین سرشار از ویتامین A ، E و K2 است و درصد این ویتامین ها در کره ای که از دام با غذای گیاهی تهیه شده است ، بیشتر نیز می شود.

روغن های گیاهی

ماده غذایی دیگری که سالم به نظر می رسد اما در واقع نباید از آن استفاده کنید ، روغن های گیاهی هستند. مثل مارگارین ، روغن های گیاهی هیچ نکته ی مهمی برای سلامتی انسان ندارند. این روغن ها معمولا اصلاح شده و هیدروژنه هستند ومی توانند باعث مشکلاتی نظیر : تصلیب شریان ، نقص در تولد ، مشکلات استخوان و تاندون ها ، سرطان ، دیابت ، مشکلات گوارشی ، مشکلات قلبی ، اختلال در سیستم ایمنی بدن ، افزایش کلسترول خون ، اختلال در حافظه و یادگیری ، مشکلات کبد ، اضافه وزن ، حساسیت های پوستی ، کاهش قدرت بینایی و .. می شود. به جای این روغن ها ، می توان از روغن فشار سرد و طبیعی نارگیل استفاده کرد. هنگام خرید روغن نارگیل به بوی آن توجه کنید ، رایحه ی این روغن باید دقیقا مثل نارگیل باشد . در غیر این صورت روغن پاستوریزه شده و دیگر برای سلامتی شما مفید نیست.

نمک آشپزخانه

نمک های استاندارد آشپزخانه قطعا جزو مواد غذایی هستند که هیچ وقت نباید آن را مصرف کنید. کم و بیش همه شما شنیده اید که نمک سفید روی میزهای غذا خوری باعث بیماری فشار خون می شوند. این موضوع هنوز مانع 95 درصد از رستوران های غذاخوری در سراسر دنیا نشده است تا نمکدان ها را از روی میزهای غذا خوری جمع کنند. نمک سفید آشپزخانه ، که اصالتا از نمک دریایی تهیه می شود ، در ابتدا یه ماده غذایی واقعی بود ، ولی حالا به یک کپی بی کیفیت مبدل شده است. سازندگان این ماده غذایی با روش های مخصوص به خودشان ، تمام مواد معدنی طبیعی موجود در نمک را از آن گرفته سپس موادی نظیر آلومینیوم ، برای خشک شدن ، و در دمای 1200 درجه سانتی گراد به آن اضافه می کنند. چون در این پروسه ید طبیعی نمک از بین می رود به آن ید پتاسیم ، که ماده ای سمی است ، اضافه می کنند. در مرحله بعدی به نام دکستروز ، نمک به رنگ بنفش در می آید که بعدا با مواد آن را سفید می کنند. پیشنهاد جایگزین ما برای نمک های آشپزختنه ، استفاده از نمک دریایی و یا هیمالیایی برای پخت و پز است .

شیر

در آخر ماده ای که باید از مصرف آن پرهیز کنید شیر است . مثل باقی مواد در این لیست ، خطر مصرف شیر در اصلاح ژنتیکی گاو هایی که شیر از آنها تهیه می شود و همچنین دست کاری هورمون آنها برای تهیه شیر بیشتر ، نهفته است. این سموم می توانند با مصرف شیر و دیگر محصولات لبنی به انسان منتقل شوند و مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود آورند. شیر هم مثل آبمیوه ، با طی کردن پروسه پاستوریزه شدن ، ویتامین ها و املاح معدنی خود را از دست داده و تقریبا بی خاصیت می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: