چاقی در واقع یعنی اضافه وزن بیش از حد که با مصرف زیاد غذا و کالری و همینطور عدم فعالیت بدنی بوجود می آید. برخی از دیگر عوامل بروز چاقی شامل : عدم تعادل هورمون ها ، استرس ، مصرف برخی از مواد دارویی ، ژنتیک و ... می شود. وقتی وزن شخصی از حد نرمال ،که عموما برای بدن سالم تصور می شود ، بیشتر باشد ، اضافه وزن دارد . این اضافه وزن همچنین خطر احتمال بروز برخی از بیماری ها را بالا می برد.

برای افراد بزرگسال تشخیص اینکه آیا شخصی دارای اضافه وزن است یا خیر از طریق محاسبه ی نسبت قد به وزن بدست می آید. عددی که ازین طریق محاسبه می شود را شاخص توده بدنی (BMI) می نامند. در اکثر مواقع شاخص توده ی بدنی با میزان چربی بدن افراد رابطه دارد. اگر شاخص توده بدنی شخصی بزرگسال بین 25 تا 29.5 باشد ، این شخص اضافه وزن دارد. اما بزرگسالی با شاخص توده بدنی 30 به بالا ، چاق محسوب می شود. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که شاخص توده بدنی ، برای اینکه متوجه شویم شخص اضافه وزن دارد یا چاق است و یا بدن او عضلانی است ، همیشه دقیق نیست .

خبر خوب این است که سه راه کار برای درمان چاقی به صورت طبیعی وجود دارد. این سه راه شامل رژیم غذایی سالم ، انجام تمرینات ورزشی منظم و استفاده از مکمل های طبیعی می شود.

بهترین مواد غذایی برای رژیم ضد چاقی

مواد غذایی با فیبر بالا : غذاهایی که فیبر زیادی دارند مثل سبزیجات ، آجیل ، دانه ها و توت ها ، به شما کمک می کنند بدون مصرف کالری اضافی ، احساس سیری کنید. پروتئین : کسانی که در هر وعده غذایی خود حداقل سه یا چهاراونس پروتئین مصرف می کنند ، زودتر احساس سیری می کنند و از حجم غذای مصرفی آنها کم می شود. ماهی تازه : چاقی ، التهاب را به دنبال خود دارد. پس اسید چرب امگا 3 را در برنامه غذایی خود جای دهید. نارگیل : روغن نارگیل و شیر نارگیل حاوی مقدار زیادی MCFA است که بدن به راحتی می تواند آن را بسوزاند. این نوع از چربی در مقایسه با سایر چربی ها در بدن انباشته نمی شود. وعده های غذایی کوچک : اجازه ندهید بدن شما بیش از حد گرسنه شود زیرا در این صورت از همیشه بیشتر غذا می خورید. وعده های غذایی را در فواصل 4 ساعته مصرف کنید.

غذاهایی که باعث چاقی می شوند

شکر : گرسنگی را افزایش داده و باعث می شود کالری زیادی همراه غذا مصرف کنید. غذاهای فراوری شده و تنقلات : این مواد غذایی اعتیاد آور هستند و مصرف آنها تقریبا غیر قابل کنترل است. آرد تصفیه شده : محصولات تصفیه شده نیز به طوز کلی اعتیاد آور هستند. نوشیدنی های شیرین : بسیاری از مردم کالری نوشیدنی های شیرین را قبل از مصرف محاسبه نمی کنند. چربی های ترانس و هیدروژنه : این چربی ها التهاب را افزایش داده و فقط در غذاهای فاقد مواد مغذی یافت می شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: