بی خوابی موقت یعنی داشتن خواب ناکافی و یا سبک که به مدت یک یا چند شب طول می کشد. بی خوابی موقت در واقع می تواند بخشی از مشکلی بزرگتر یا همان بی خوابی باشد. هیچ شاخصی برای تشخیص بی خوابی وجود ندارد و همچنین میزان خواب کافی از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد. بی خوابی موفقت شامل ، مشکلاتی برای به خواب رفتن ، بیدار شدن های مکرر ، بیدار شدن زود هنگام از خواب ، خوابی که استراحت مورد نیاز بدن را تامین نکند و یا ترکیبی از این موارد می باشد.

پیشنهاداتی که در ادامه مطرح می کنیم می توانند در داشتن خوابی راحت و افزایش کیفیت آن به شما کمک کنند.

جای خواب مناسبی برای خود درست کنید. اتاق شما نباید در هم و پر از وسایلی باشد که حواستان را پرت کند . مطمئن شوید تشک و بالش مناسب سلیقه شما است. تشک نامناسب می تواند باعث بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی شده و همینطور مزاحمتی برای خواب راحت شما باشد.

از رختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید. از تماشای تلویزیون ، خوردن اسنک ، مطالعه و یا هر فعالیت دیگری در رختخواب خود اجتناب نمایید.

متخصصان از روشی به اسم "نوسازی شرایط " به عنوان بخشی از برنامه درمان بی خوابی استفاده می کنند. با این روش افراد تخت را به محلی برای خوابیدن صرف تبدیل خواهند کرد . اگر به هیچ وجه نمی توانید بخوابید ، از رختخواب بیرون آمده و به اتاق دیگری بروید. با این کار رختخواب خود را محلی برای خوابیدن می شناسید نه جایی برای بی خوابی.

ساعت خوابیدن و بیدار شدن مشخصی را برای خود در نظر بگیرید. با این کار بدن شما ساعت درونی خود را تنظیم کرده و کم کم به ایجاد احساس خواب آلودگی و بیداری در یک ساعت مشخص عادت می کند. بهترین راه شروع ، بیدار شدن هر روز در یک ساعت مشخص از صبح ، حتی روز های تعطیل ، است.

چرت نزنید. مهم نیست چقدر برای این کار وسوسه می شوید. چرت بعد از ظهر باعث می شود شبها با سختی به خواب بروید . خواب زیاد در آخر هفته ها باعث به هم خوردن برنامه زمانی بدن شده و بی خوابی وسط هفته را شدیدتر می نماید.

مصرف کافئین را در ساعات عصر و شب محدود کنید. به خاطر داشته باشید شکلات و کاکائو نیز از منابع کافئین به شمار می روند.

برای خود برنامه ی ورزش در طول هفته ترتیب دهید. از ورزش های سنگین قبل از خواب بپرهیزید .

شب ها وعده های غذایی سبک بخورید . خوردن غذای سنگین و یا خوردن غذا قبل از رفتن به رختخواب ، خوابیدن را مشکل می کند.

سیگار و الکل موجب بدتر شدن بی خوابی می شود.

مراسمی آرام بخش قبل از رفتن به خواب برای خود ترتیب دهید . سعی کنید ذهن خود را از تمام افکار و مشکلات و دردسر ها خالی کنید و به انجام فعالیت هایی که از انجام آنها لذت می برید ، مثل مطالعه ، گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم بپردازید .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: