همه موز را به عنوان غذایی کامل می شناسند ، اما گاهی دست کم گرفته می شود. بله ، این میوه ی عجیب و غریب ، توانایی بالقوه برای ایجاد انقلاب سلامتی در بدن دارد ، زیرا به بیانی ساده سرشار از مواد مغذی است.

این معجزه ی زرد رنگ سرشار از قند طبیعی ، فراکتوز و ساکاروز ، انواع ویتامین ها و مواد معدنی و فیبر می باشد. در کنار همه ی این ها ، مصرف مداوم موز فواید زیادی را برای سلامتی فراهم می آورد . میزان مصرف موز در کشوری مانند آمریکا با میزان تمام سیب و پرتغال با یکدیگر برابری می کند و از این نظر از رتبه ی اول برخوردار است .

در ابتدا موز سبز رنگ است ، اما هرچه رسیده تر می شوند ، دانه های قهوه ای روی پوست آن پدید می آیند .

موز رسیده برای سلامتی خیلی مفیدتر است، هر چه نقاط قهوه ای روی آن بیشتر شود از میزان TNF بیشتری نیز برخوردار است . TFN در بدن با سلول های غیر عادی می جنگد، بنابراین موزهای رسیده توانایی مبارزه ای تمام عیار با سرطان را دارند. TFN همچنین به ارتباط هرچه بیشتر بین سیستم ایمنی و سلول های بدن کمک می کند .

پس دفعه ی بعد که موزها با نقاط قهوه ای را دیدید آنها را به جای کنار گذاشتن خریداری نمایید.

موز خواص بیشماری دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می نماییم :

انرژی یک یا دو موز قبل از تمرینات ورزشی روزانه انرژی مورد نیاز شما را تا یک ساعت تامین می نماید. علاوه بر این ، این میوه سرشار از ویتامین است و از انقباض ماهیچه ها ، به دلیل میزان بالای پتاسیم ، پیشگیری می نماید.

سوزش معده این میوه مثل مواد ضد اسید عمل می کند. بنابراین توانایی از بین بردن سوزش معده و اسید رفلکس و تمام علائم ناشی از آن را دارد. حتی یک موز برای نتیجه بخشی در این زمینه موثراست .

درمان یبوست میزان کمی از موز می تواند به راحتی یبوست را درمان کند. فیبر موجود در موز موجب حرکات منظم روده و در نتیجه پیشگیری از یبوست می شود.

فشار خون موز به صورتی موثر فشار خون را کم کرده و با کاهش میزان سدیم از سکته و حملات قلبی پیشگیری می نماید. علاوه بر این با میزان پتاسیم بالا ، در سلامت قلب نیز موثر است.

درمان زخم معده موز درمانی موثر برای زخم معده محسوب می شود ، زیرا بدون ایجاد درد با بافت نرم خود سطح زخم معده را می پوشاند.

درمان کم خونی موز نیاز بدن به آهن را تامین می نماید و از این طریق به تحریک تولید هموگلوبین و گلبول قرمز در خون می پردازد.

کنترل دمای بدن موز دمای بدن را متعادل ساخته و هنگام تب در درمان آن بسیار موثر خواهد بود.

مبارزه با افسردگی این میوه یک ماده سازنده ی منحصر به فرد دارد که نام آن تریپتوفان است . تریپتوفان در درمان افسردگی موثر بوده و به محض ورود به بدن به سروتونین ، یکی از انتقال دهنده عصبی مغز ، تبدیل می شود. سروتونین موجب آرامش اعصاب می گردد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: