کمک به سیستم گوارش هرچند هر دو نوع فیبر برای سیستم گوارش لازم و ضروری به نظر می رسند ، فیبر غیر محلول از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد، زیرا به دفع مواد اضافه کمک می کند. فیبر غیر محلول با افزایش سرعت عبور مواد غذایی از سیستم گوارش از مشکلاتی نظیر یبوست و سوء هاضمه پیشگیری می نماید. فیبر محلول نیز با جذب آب و تولید ماده ای ژلاتینی و تخمیر این ماده توسط باکتری های موجود در روده به پروسه ی گوارش کمک می کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که فیبر برای اثرگذاری بیشتر نیاز به جذب آب دارد ، پس هنگام مصرف مواد غذایی حاوی فیبر ، مصرف میزان مناسبی از آب را فراموش نکنید.

پیشگیری از بیماری های قلبی تحقیقات نشان می دهد بین مصرف فیبر غیر محلول و فشار خون سیستولیک و دیاستولیک ، سطح کلسترول و تری گلیسیرید رابطه ی معکوس وجود دارد. علاوه بر این ، فیبر محلول به کاهش کلسترول مضر ، از طریق جلوگیری از جذب آن توسط خون ، کمک می کند.

بر اساس مطالعات ، رژیم غذایی سرشار از فیبر خطر ابتلا به بیماری های فشار خون و دیگر بیماری های مرتبط با قلب و عروق نظیر سندروم متابولیک را کاهش می دهد. برای مثال ، با رژیم غذایی مدیترانه ای که به طور طبیعی به دلیل وجود سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا و غلات سبوس دار از فیبر بالایی برخوردار است ، مردم این منطقه کمتر به بیماری های قلبی دچار می شوند.

کمک به کاهش وزن در بسیاری از تحقیقات بارها و بارها تاثیر مواد غذایی با فیبر بالا در پیشگیری از چاقی ثابت شده است . فیبر قادر به کاهش وزن و چربی بدن می باشد و در نتیجه مصرف هر چه بیشتر مواد غذایی حاوی فیبر به داشتن وزنی سالم کمک می کند .

اگر قصد کاهش وزن دارید ، فیبر ، با ایجاد احساس سیری و پیشگیری از مصرف میان وعده ها و یا پرخوری در دیگر وعده های غذایی ، شما را به هدفتان نزدیک تر می کند. به طور کلی مصرف هرچه بیشتر مواد غذایی حاوی فیبر ، اشتها را کاهش می دهد و در نتیجه به مرور زمان موجب کاهش وزن می شود. اما در کنار کاهش وزن ، مصرف فیبر فواید دیگری نظیر جذب هرچه کمتر سموم و تنظیم هورمون ها ترشح شونده توسط معده ، به همراه خواهد داشت.

کمک به کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت تاثیری که فیبر محلول بر کاهش سرعت گوارش و خالی شدن معده دارد ، به ثابت ماندن قند خون کمک می کند. این عملکرد فیبر ، میزان حساسیت انسولین را بهبود بخشیده و و به کنترل قند خون و بیماری هایی نظیر دیابت کمک می کند .

بر اساس مطالعات ، در بدن رابطه ی معکوسی میان گلوکز موجود در خون و مصرف روزانه ی فیبر وجود دارد. بنابر این افزایش میزان مصرف مواد غذایی حاوی فیبر از مقاومت انسولین ، که به مرور زمان موجب افزایش قند خون می شود ، جلوگیری می کند .

پیشگیری از بیماری های گوارشی رژیم غذایی سرشار از فیبر از اختلالات گوارشی و بیماری هایی نظیر دیورتیکولیت ، سرطان روده و التهاب روده پیشگیری می نماید. فیبر پری بیوتیک عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و به سلامت روده و دیگر اندام های گوارشی کمک می کند. علاوه بر این ، رژیم غذایی با فیبر بالا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: