حتما طعم منحصر به فرد هل را چشیده اید. از هل به عنوان ملکه ی ادویه ها نیز یاد می شود. این ادویه یکی از پر مصرف ترین ها در آشپزخانه های هند است ، اما در سراسر جهان طرفداران و استفاده کنندگان بیشماری دارد .

دانه های هل طعمی گرم با رایحه ای بسیار قوی دارند که در صورت مصرف در هر نوع نوشیدنی وغذایی ، مزه آن را منحصر به فرد ، شیرین و گل مانند می نماید . این ادویه همچنین به عنوان یکی از درمان های مشکلات گوارشی و تنفس بدبو در نظر گرفته می شود . در هند جویدن دانه هل تازه ، برای خوشبو کردن دهان ، به جای نعناع ، بسیار رایج است.

به طور کلی سه نوع هل وجود دارد : سبز ، سیاه و ماداگاسکار. در اکثر دستورات آشپزی و شیرینی پزی ، هل سبز مد نظر است. هل نسبت به سایر ادویه ها قیمت بیشتری دارد ، اما نگران نباشید زیرا تنها مقدار بسیار کمی از آن غذای شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

هل سرشار از مواد مغذی گیاهی و قدرتمند است و خصوصا مقادیر بالایی از منگنز در این ادویه وجود دارد. منگنز ماده ای معدنی است که به استحکام بافت بدن ، استخوان ها و هورمون ها کمک می کند. منگنز همچنین برای داشتن سیستم عصبی نرمال و عملکرد صحیح مغز ضروری است و نقشی اساسی در سوخت و ساز کربوهیدرات ، چربی ، جذب کلسیم و تنظیم قند خون بازی می کند.

حتی یک قاشق غذاخوری هل 80 درصد از نیاز روزانه ی بدن به منگنز را تامین می نماید. هل به معنای واقعی یکی از بهترین ادویه ها با خواص درمانی فراوان است . از این ادویه به عنوان درمانی برای سرطان و دیابت نیز یاد می شود. قطعا از خواص بی نظیر هل متعجب خواهید شد.

مواد مغذی موجود در هل یک قاشق غذاخوری هل آسیاب شده شامل موارد زیر می شود :

18 واحد کالری 4 گرم کربوهیدرات 0.6 گرم پروتئین 0.4 گرم چربی 1.6 گرم فیبر 1.6 میلی گرم منگنز ( 80 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 0.8 میلی گرم آهن ( 4.4 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 13 میلی گرم منیزیم ( 3.3 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 0.4 میلی گرم زینک ( 2.7 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 22 میلی گرم کلسیم ( 2.2 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 65 میلی گرم پتاسیم ( 1.9 درصد از نیاز روزانه ی بدن ) 10 میلی گرم فسفر ( 1 درصد از نیاز روزانه ی بدن )

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: