خرما منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. همچنین سرشار از انرژی ، قند و فیبر می باشد.مواد معدنی ضروری مانند کلسیم ، آهن ، فسفر ، سدیم ، پتاسیم ، منیزیم و روی در خرما یافت می شود. همچنین شامل ویتامین هایی نظیر تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، فولات ، ویتامین A و ویتامین K است.

یبوست

خرما اغلبا جزء مواد غذایی ملین دسته بندی می شود. به همین علت است که به افراد مبتلا به یبوست اغلبا مصرف خرما توصیه می شود. به منظور دستیابی به اثر ملین بودن ، باید آن را شب قبل از مصرف در آب خیس کنید و خوردن خرمای خیس در صبح در رفع یبوست موثر خواهد بود.همچنین خرما دارای سطوح بالایی از فیبر محلول است که در اجابت مزاج سالم و عبور راحت مواد غذایی از دستگاه گوارش تاثیر دارد که در نتیجه می تواند یبوست را از بین ببرد.

سلامت و تقویت استخوان ها

میزان قابل توجهی از مواد معدنی در خرما وجود دارد که به مبارزه با بیماری های خطرناکی نظیر پوکی استخوان می پردازد. خرما حاوی سلنیوم ، منگنز ، مس و منیزیم است که وجود آنها برای حفظ سلامت و قدرت استخوان ها مفید خواهد بود. بنابراین مصرف خرما برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان توصیه می شود.

اختلالات روده

نیکوتین موجود در خرما برای درمان بسیاری از انواع اختلالات روده مفید است. مصرف مداوم خرما به جلوگیری از رشد ارگانیسم های پاتولوژیک کمک نموده و در نتیجه این امر به رشد باکتری در روده می انجامد. از نظر گوارشی اگر بخواهیم بررسی کنیم خرما حاوی الیاف محلول و نامحلول در آب است و همچنین بسیاری از اسیدآمینه های مفید که می تواند هضم مواد غذایی را کارآمد کند در این میوه موجود می باشند.

کم خونی

همانطور که گفته شد خرما سرشار از مواد معدنی است که آنها برای سلامت فرد بسیار مفید خواهند بود. اما سطوح قابل توجهی از آهن را که در آن موجود می باشند نباید فراموش کرد، زیرا برای افراد مبتلا به کم خونی بسیار مفید خواهند بود. سطح بالای آهن موجود در آن به بیماران مبتلا به کم خونی که از فقد آهن رنج می برند کمک خواهد مرد و همچنین سب افزایش انرژی و قدرت شده و کاهش احساس خستگی و سستی را بهمراه خواهد داشت.

آلرژی

یکی از جالب ترین نکات در رابطه با خرما وجود گوگرد آلی در آن است. این یک عنصر بسیار معمول است که کمتر در مواد غذایی وجود دارد. اما آن را باید بخاطر خواصی که دارد ارزشمند دانست که از جمله آنها می توان به کاهش واکنش های آلرژِیک و حساسیت های فصلی اشاره کرد. خرما یک ماده غذایی عالی است که در کاهش آلرژی فصلی موثر خواهد بود.

افزایش وزن

خرما را می توان در رژیم غذایی سالم مورد استفاده قرار داد. خرما سرشار از قند ، پروتئین و انواع ویتامین های ضروری است. اگر در حد تعادل آن را مصرف کنید می توانید وزن خود را در سطح طبیعی حفظ کرده یا کمی افزایش دهید. یک کیلوگرم خرما 3000 کالری دارد.پس باید در طول روز خرما مصرف کنید. اگر خیلی لاغر هستید برای افزایش وزن خود یا ساخت ماهیچه حتما نیاز به خوردن خرما دارید. افزایش دهنده انرژی خرما سرشار از قند طبیعی مانند گلوکز ، فروکتوز و ساکارز است. بنابراین یک میان وعده مناسب برای کسب انرژی است. بسیاری از مردم در سطح جهان از خرما بعنوان یک میان وعده استفاده می کنند.

ضعف جنسی

مطالعات نشان داده است که خرما برای افزایش قدرت جنسی بسیار مفید است.تعدادی خرما را در شیر بز خیسانده و اندکی هل و عسل به آن اضافه کنید. این مخلوط یک تونیک بسیار مفید برای افزایش قدرت جنسی و کاهش نازایی ناشی از اختلالات جنسی است. مطالعات اخیر اثرات خرما و روغن هسته آن را در رابطه با عملکرد جنسی مورد بررسی قرار داده اند و دریافتند که سطوح بالایی از استرادیول و فلانوئید سبب تفزتیش تعداد اسپرم و تحرک می شوند و همچنین در افزایش وزن و اندازه بیضه نیز نقش خواهند داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: