زعفران ، به دلیل رنگ ، طعم و فواید درمانی ، یکی از با ارزش ترین و گران ترین ادویه ها در سراسر جهان است البته برای توضیح تمام فواید آن به لیست بلندی بالایی نیاز است ، بنابراین تنها به توضیح بخشی از خواص این ادویه ی با ارزش می پردازیم :

درمان اضطراب و افسردگی

در جوامع امروزی ، افسردگی یکی از جدی ترین مشکلات محسوب می شود و تخمین زده شده 21 درصد از جمعیت کشورهای پیشرفته دچار افسردگی هستند. به عنوان گیاهی با خواص درمانی ، زعفران در فرهنگ و طب پارسی برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گرفته است. در یکی از تحقیقات محققان دریافتند زعفران قادر به کاهش علایم افسردگی ، چه حاد و چه ملایم ، تنها در شش هفته می باشد.

کمک به کاهش وزن و ایجاد احساس سیری در افراد

در یکی از مطالعات در مالزی ، محققان میزان تاثیر زعفران بر احساس سیری را بررسی کردند. به خانم های شرکت کننده در این رشته از تحقیقات به صورت روزانه دو کپسول حاوی عصاره ی زعفران داده شد ، بعد از دو ماه ، افرادی که از عصاره ی زعفران استفاده کرده بودند ، کمتر تمایل به خوردن میان وعده داشتند و کاهش وزن بیشتری نسبت به دیگر افراد که از زعفران استفاده نمی کردند مشاهده شد.

بنابراین ، زعفران می تواند به درمان چاقی ، از طریق کاهش اشتها و کاهش وزن ، کمک کند .

درمان بیماری های تنفسی

آسم برای بسیاری از مردم دنیا یک مشکل اساسی و ناامید کننده محسوب می شود . ریه های متورم را می توان دلیل اصلی اختلالات تنفسی و بیماری آسم دانست . وقتی ریه ها متورم می شوند ، مجاری تنفسی کوچکتر شده و در نتیجه هوا قادر به عبور راحت از این مجاری نمی باشد. زعفران می تواند به بهبود مجاری تنفسی و تنفس بهتر کمک کند .

کمک به بهبود کیفیت خواب

اگر دچار اختلال خواب هستید ، استفاده از مکمل های گیاهی زعفران به رفع این مشکل کمک می کنند. بهترین راه مصرف زعفران برای بهبود بی خوابی های شبانه ، استفاده از آن در شیر و یا چای است .

مبارزه با سرطان

بر اساس تحقیقات ، زعفران می تواند در مبارزه با سرطان ، به فرد مبتلا کمک کند . سلول های سرطانی با استفاده از بدن فرد مبتلا و تامین نیاز های خود به رشد و تکثیر می پردازند. زعفران وارد این سلول ها شده و به آنها دستور خورکشی می دهد و به همین صورت در درمان سرطان موثر واقع می گردد. در زعفران کاروتنوئید وجود دارد که خصوصا برای برخی از انواع سرطان ، بسیار سمی کشنده محسوب می شود.

رفع اختلالات مربوط به قاعدگی

برای خانم هایی که عادات ماهانه ی نامنظم دارند ، مصرف زعفران در حل این مشکل مفید خواهد بود . مکمل های زعفران هم به کاهش درد قاعدگی کمک می کنند.

پیشگیری از تصلیب شریان

تصلیب شریان بیماری بسیار جدی محسوب می شود که در آن رگ ها دچار گرفتگی می شوند . در چنین حالتی اکسیژن مورد نیاز اندام ها از طریق خون انتقال پیدا نمی کند . از اآنجایی که مراحل اولیه ی این بیماری به راحتی قابل تشخیص نیست ، باید اقدامات احتیاطی لازم را همیشه در نظر بگیرید .

مکمل های زعفران از گرفتگی رگ ها پیشگیری می نماید. زعفران در واقع به عنوان نوعی از آنتی اکسیدان ، به بهبود جریان خون و افزایش آن در سراسر بدن کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: