در پایان تابستان ما با بسیاری از میوه ها و سبزیجات تابستانی خداحافظی می کنیم . اما پاییز کدو های خوش طعم و مفید را همراه خود می آورد .

فواید کدو حلوایی سرشار از منیزیم بهتر است از دانه های آن شروع کنیم . خیلی ها کدو را فقط به دلیل تخمه های آن می کارند و برداشت می کنند . تخمه کدو سرشار از منیزیم است و تنها یک چهارم فنجان از آن ، نیمی از نیاز روزانه ی بدن به منیزیم را تامین می نماید .

اما چرا منیزیم تا این اندازه برای سلامت بدن اهمیت دارد ؟ منیزیم در واقع در تمام عملکرد های حیاتی بدن نقشی مهم و اساسی ایفا می کند . از جمله ی این وظایف می توان به تامین انرژی و سنتزRNA و DNA اشاره کرد . منیزیم به حفظ سلامت استخوان ها و انتقال دهنده های عصبی کمک می کند ، تپش های قلب را منظم می نماید و عملکرد روده را ارتقاء می بخشد .

تخمه های کدو را حرارت دهید تا برشته شود و به آن ادویه های مختلف اضافه نمایید . می توانید پوست تخمه ها را گرفته و به راحتی در سالاد خود بریزید .

بهبود عملکرد سیستم ایمنی همانطور که گفته شد بتاکاروتن یا همان ویتامین A مسئول رنگ نارنجی سبزیجات و میوه های به این رنگ از جمله کدو حلوایی است . پس در کدو حلوایی آنتی اکسیدان فراوانی دارد که با از بین بردن باکتری های مضر در بدن ، سیستم ایمنی را در بهترین حالت خود قرار می دهند .

با فرا رسیدن فصل سرماخوردگی ، کدو حلوایی را چه سرخ شده و چه به شکل پوره در برنامه ی غذایی خود بگنجانید . البته راهکارهای زیادی برای پخت کدو حلوایی وجود دارد ، اما با همان میزان همیشگی کدو می توانید در طبخ آن کمی خلاقیت به خرج دهید .

بهبود بینایی بتا کاروتن برای بینایی ، مثل دیگر آنتی اکسیدان های موجود در کدو مثل لوتئین و زیگزانتین ، مفید است .

این ترکیبات مغذی از سطح چشم در برابر مایع مخاطی حفاظت می کنند و به این ترتیب از عفونت چشم پیشگیری می نمایند . مواد غذایی حاوی لوتئین و زیگزانتین احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولا ( مهمترین عامل بروز نابینایی و اختلال بینایی در افراد مسن ) و آب مروارید را کاهش می دهد .

محافظت از پوست کدو حلوایی در راه حفاظت از پوست همیشه همراه شما خواهد بود . فرقی نمی کند آن را بپزید و بخورید و یا کدو را له کنید و در قالب یک ماسک به پوست بزنید . باید از کدو حلوایی به خاطر درخشندگی که به پوست شما می بخشد تشکر کنید !

در کدو حلوایی آنزیم های زیادی وجود دارد که در صورت استفاده ی موضعی ، لایه برداری طبیعی پوست را افزایش می دهد . کدو همچنین به آبرسانی پوست کمک زیادی می کند و از همین طریق هم موجب جوانی و طراوت پوست می شود . در تخمه کدو هم میزان زیادی از اسید چرب های ضروری برای بدن وجود دارد که به تغذیه ی پوست کمک می کند .

شادی آور جای تعجب نیست که در تخمه کدو ترکیبات شیمیایی شادی آور ، مثل تریپتوفان دیده می شود . برای آنهایی که گیاه خوار هستند خصوصا ، دانه های کدو بسیار مفید و نشاط بخش می باشند . می توانید کمی تخمه کدو در گوشه واطراف خانه هم نگداری کنید .

تریپتوفان آمینو اسیدی ضروری است که بدن از آن برای ساخت پروتئین ، نیاسین و سروتونین استفاده می کند . این ترکیبات همگی به ایجاد احساس آرامش و همچنین کاهش استرس کمک می کنند .

با شروع پاییز ، مطمئن شوید کدو حلوایی را برای خواص بی نظیرش در برنامه ی غذایی خود قرار می دهید . یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه کدو حلوایی عمر و ماندگاری طولانی آن پس از برداشت است و می توانید به طرق مختلف آن را بپزید .

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: