امروز می خواهیم شما را با راه های جدید برای درمان استرس آشنا کنیم. توصیه ما این است که حتما این مطلب را بخوانید و از دست ندهید.

یبوفیدبک

شد در تعداد زیادی از اختلالات ناشی از استرس به طور مؤثر به کار میرود. این اختلالات عبارتند از: سردردهای میگرنی، استرس، دردهای مزمن و اختلالات حرکتی (از جمله موارد ناشی از آسیب نخاعی و بیماری عصبی عضلانی مزمن مانند فلج)، بی اختیاری ادراری، پر فشاری خون و نامنظمی ضربان قلب، اختلالی بیشی فعالی / کمبود توجه.

تجسم سازنده

در دهه ی ۱۹۷۰، کارل سیمونتون از نوعی روشی تجسم در افراد مبتلا به سرطان و سایر تومورها استفاده کرد که بیماران از طریق آن در درمان بیماری خود سهیم می شدند. از آن زمان به بعد، روشی های تجسمی بسیاری ابداع شدند. در این روشی ها از صور خیالی آرام بخشی مانند مکان های زیبا و آرام مانند ساحلی دریا، باغ پر از شکوفه، دریاچه ی آرام و پرندگانی که بر روی درختان نغمه سرایی می کنند برای ایجاد آرامش استفاده می شود. در یکی از این روشی ها که به وسیله ی فیلیسی کریستالی ابداع شده است از بیمار خواسته می شود تصور کند بر امواج دریا سوار شده است و از این طریق فقط طی یک دقیقه، آرام سازی انجام می شود. روشی های تجسمی به منظور کاهش و کنترل درد، کاهش فشار خون درمان هراسی ها مورد استفاده قرار می گیرند. دکتر برنی سیگل به تعدادی از تجسم های سازنده به شکل زیر اشاره می کند.

1. دعا کنید.

2 . مشکلات خود را به خداوند بسپارید... و به سرزمین خدا وارد شوید.

۳ . آگاه باشید که اشتباهات صحیحی وجود دارند و نیز از هم پاشیدگی های مثبت و افسردگی های شادمانه.

۴ . آگاه باشید که از میان موارد به ظاهر ناصحیح و منفی، چیزهای خوبی ظهور خواهند کرد.

5 . بدترین چیزی را که ممکن است اتفاق بیفتد تصور کنید و آن را به همان شکلی در خیالی خود نگه دارید تا زمانی که به موضوعی مضحک و خنده آور تبدیل شود.

6 . چنانچه هر چیزی که درباره ی آن نگران هستید اتفاق می افتد، شروع به نگران شدن درباره ی رهایی یافتن از اضطراب و استرسی و بیماری نمایید.

۷ . اگر همه ی روشی های مذکور بی اثر بودند، تصور کنید که به نزد پزشک رفته اید و نسخه ی یک داروی آرام بخش را دریافت نموده اید.

برنامه زبان شناختی اعصاب

برنامه زبان شناختی اعصاب (neurolinguistic programming, NLP) طرح کلی واقعیات را در اختیار قرار میدهد و نشان میدهد سایرین چگونه نسبت به موقعیتهای استرس زای مشابه آنچه که در حال حاضر، فرد با آنها مواجه شده است واکنش مثبت نشان داده اند. تفاوت در رویکردها مشاهده می شوند و فرد می تواند در زمینه ی تغییر روش های خود با مقابله با استرسورها تلاش کند.

در واژه ی neurO) neurOlinguistic) به شبکه ی عصبی ای اطلاق می شود که اطلاعات را در اختیار مغز قرار میدهد. نورون ها یا سلولی های عصبی واحدهایی عملکردی هستند که به وسیله ی دستگاه عصبی برای دریافت، ذخیره سازی و ارسال پیام ها مورد استفاده قرار می گیرند.((linguistic) اشاره به محتوای (کلامی و غیر کلامی) دارد که در سراسر این شبکه در حرکت است. پیام یا محتوای ذخیره شده از طریق ابرنامهریزک ) به وسیله ی مغز برنامههای زمان ساختی اعصاب (N روان شناختی برتر بودن و فناوری موفقیت دستکاری می شود تا به اطلاعات مفید تبدیل شود مغز این پیام ها را جهت دهی می کند، مرتب می سازد یا بر مبنای تجارب قبلی تغییر می دهد یا به بعضی تجارب دیگری که قبلا در مغز ذخیره شده اند مرتبط می کند تا به الگوهای فکری و رفتارها تبدیل شوند.

بسیاری از برنامه ها و ابزارهای NLP به طور گسترده در تجارت، مدیریت، آموزشی و تمرینات ورزشی به عنوان وسایلی مؤثر درمان / علاج استرسی، افسردگی و مشکلات شخصیتی پیچیده به کار می روند.

NLP می تواند کیفیت و تأثیر ارتباط ها را افزایش دهد و ارتباط با پرسنلی محل کار را بهبود بخشد.

در NLP از تصور از خود (Self-image) و طرز برخورد با بیماری برای تغییر نتیجه و تسریع بهبود بیمار استفاده می شود. NLP به مقدار زیاد بر احساسی امیدواری انسان تکیه دارد. وقتی فرد، امید خود را در هنگام ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز یا سرطان از دست می دهد، بدن وی (سعی کردن را ترک می کند). چنان چه این فرد از توانایی های داخلی خودآگاه شود به مسایل با دید متفاوتی می نگرد و بدن وی تشویق می شود که «تسلیم نشود) و در این فرآیند، قدرت طبیعی درمانگر بدن بیمار دوبارہ فعال خواھد شد.

NLP به انعطاف پذیری در تفکر و نه سخت بودن در آن، به عنوان عنصر کلیدی در پاسخ به استرسی اعتقاد دارد.

بعضی از پیش فرضی ها یا فرضی های مورد استفاده در N LP عبارتند از:

1 . ارتباط، بیش از آن چیزی است که گفته می شود.

2 . هیچکس نادرست نمی گوید.

3 . افراد، پیش از این تمام منابع مورد نیاز را در دست دارند.

4 . در پشت هر رفتار، یک اراده ی مثبت قرار دارد.

5 . هر رفتار در بعضی شرایط مفید است.

6 . مفهوم یک ارتباط، پاسخی است که دریافت می شود.

7 . چنانچه پاسخی را که می خواهید دریافت نمی کنید، در زمینه ی موضوع متفاوتی تلاش نمایید.

8 . چیزی به نام شکست وجود ندارد. فقط واکنش وجود دارد.

9 . انتخاب کردن بهتر از انتخاب نکردن است.

10 . در هر سیستمی، عنصر دارای بیشترین قابلیت انعطاف، از بیشترین تاثیر برخوردار است.

11 . نقشه ی یک ناحیه، خود آن ناحیه نیست.

12 . اگر کسی قادر است کاری را انجام دهد، دیگران هم می توانند آن را یاد بگیرند.

13 . در برقراری ارتباط شکست نخواهید خورد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: