گروه گوشت هم مانند گروه شیر دارای چربی متفاوتی است(مقدار هر واحد از این گروه در فهرست جانشینی آورده می شود) هر واحد گوشت کم چربی حدود 3 گرم چربی دارد. اگر گوشت با چربی متوسط باشد حدود 5 گرم چربی دارد هر واحد گوشت پر چربی دارای 8 گرم چربی می باشد.

بنابراین دقت در مصرف گوشت و استفاده از گوشتهای کم چربی می تواند چربی رژیم غذایی را بسیار کم کند به این منظور قسمتهای چربی مشخص گوشت را جدا کنید. دنبه و پیه را از گوشت جدا کرده و فقط قسمت قرمز را مصرف کنید متوجه باشید که همین قسمت هم دارای چربی می باشد. البته گوشت ماهیچه ها دارای چربی کمتری است.

همچنین قبل از پختن مرغ، پوست آن را همراه با چربی زیر پوست جدا کنید. گوشت سینه مرغ دارای چربی کمتر می باشد. پنیر جزء گروه گوشت می باشد از پنیرهای تهیه شده از شیر بدون چربی استفاده کنید. پنیرهای چرب و پنیرهای خامه ای دارای چربی بالایی می باشند.

بعضی از مواد گیاهی، جزء گروه گوشت می باشند به طور مثال حبوباتی مثل لوبیا، عدس، نخود، ماش و لپه چنانچه همراه هم پخته شوند و سویا در گروه گوشت قرار دارند. این مواد چربی ندارند، همچنین مشخص شده است که این مواد مخصوصا سویا می توانند کلسترول خون را پایین بیاورند.

بنابراین استفاده از جانشینهای گیاهی گروه گوشت، نقش مهمی در سلامتی قلب دارد. البته منظور این نیست که از گوشت استفاده نشود.

گروه آخر، گروه چربی است. روغن، کره و ... همه، وزنشان چربی می باشد، البته موادی مثل گردو، زیتون، بادام و ... هم در این گروه می باشند (مقدار آنها در فهرست جانشین آورده می شود) این گروه دارای چربی بالایی هستند و مصرف آنها باید محدود شود. (مقدار آنها در فهرست جانشین آورده می شود) این گروه دارای چربی بالایی هستند و مصرف آنها محدود شود.

به این منظور روغن زیادی در غذاها نریزید . غذاها را به شکلی بپزید که نیاز به روغن کمتری داشته باشند. به طور مثال غذاهای سرخ کردنی روغن زیادی مصرف می کنند که باید از خوردن آنها دوری کرد. ته دیگ، چیپس، تن ماهی، کیک، نان خامه ای و ... که دارای روغن زیادی هستند نباید مصرف شوند. در مواردی که نیاز به محدودیت شدید چربی دارید غذاهایی مثل سوپ و خورشت را در یخچال قرار دهید تا روغن آن جدا شده و به راحتی آن را بردارید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: