کم کردن میزان کلی چربی رژیم غذایی باعث کم شدن مصرف کلسترول هم می شود. ولی نکته ای بسیار مهم وجود دارد آن نکته این است که درصد کلسترول به کل چربی اگر بالا باشد، خطر بیماریهای قلبی را زیاد می کند. شخص ممکن استچربی بیشتری مصرف کند ولی به علت کمتر بودن میزان کلسترول چربی های مصرفی به بیماری قلبی دچار نشود در حالا که شخص دیگری با اینکه چربی کمتری مصرف می کند ولی به دلیل بالا بودن میزان کلسترول آن بیمار می شود.

کلسترول با سایر چربیها و پروتئین متصل می شود و به این شکل در خون به گردش در می آید. برحسب درصد پروتئین و چربی در این ترکیب، سه نوع متفاوت از ترکیب بوجود می آید انها را به نام VLDL ، LDL ، HDL می نامند. HDL از دوتای دیگر سنگین تر است و پروتئین بیشتری دارد. HDL می تواند کلسترول خون را به کبد برساند و باعث تجزیه آن شود و به این شکل رگها را از کلسترول اضافی پاک نماید. کم شدن میزان HDL یکی از عواملی است که باعث افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی می شود.

همراه شدن چربی های اشباع شده با کلسترول باعث کاهش HDL و افزایش دو ترکیب دیگر می شود. این موضوع از طرف دیگر باعث جذب بیشتر کلسترول شده و سطح کلسترول خون را بالا می برد.

به این شکل متوجه می شویم که مصرف چربی های اشباع و کلسترول عانل خطرناکی جهت بیماریهای قلبی می باشد. نکته دیگر این است که اگر رزیم غذایی کم چربی با فعالیت بدنی و ورزش همراه شود سطح HDL بالا رفته و سطح کلسترول VLDL و LDL کاهش می یابد. بنابراین انجام ورزش و فعالیت بدنی نقش بسیار مهم در تعادل چربی های خون دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: