اگر چه جزو برنامه درمانی دیابت نمی باشد، ولی غذای کم نمک جهت حفظ سلامتی شما موثر می باشد. نمک یک ماده معدنی است که در اکثر مواد غذایی کم و بیش وجود دارد. اما قسمت اعظم نمک دریافتی از کلرید سدیم و نمک خوراکی که به غذا افزوده شود، می باشد.

بررسی های انجام گرفته حاکی است که اکثر مردم امریکا نمک بیشتر از حد نیاز مصرف می کنند. افزایش مصرف نمک سبب افزایش فشار خون می شود و چون بیماران دیابتی خود به افزایش فشار خون مستعد می باشند لذا توصیه می گردد که افراد دیابتی به شدت مصرف نمک را کم کنند. روش های زیر چگونگی کاهش دریافت نمک را نشان می دهد:

1- قبل از این که نمک به غذا اضافه کنید غذا را بچشید. اگر قرار باشد که نمک بزنید مقدار بسیار کم اضافه کنید.

2- بر حسب راحتی از غذاهای بسته بندی و کنسرو شده کمتر استفاده کنید. کلا غذاهای آماده اکثرا دارای نمک بیشتری هستند.

3- نمک غذاهای فرعی را کم کنید. چیپس سیب زمینی، اکثر کراکرها یا تنقلات نمک زده اکثرا نمک بیشتری دارند. شما سبزیجات، میوه جات و کراکرهای کم نمک مصرف کنید.

4- از معطر کننده های مختلف استفاده کنید. بجای نمک، سس های نمک دار و خردل از معطرکننده های گیاهی، ادویه جات، سرکه، پیاز، آب لیمو، فلفل و غیره استفاده کنید.

5- به جای گوشت های پخته و آماده و سوسیس یا کالباس و مواد گوشتی کنسرو شده از جوجه بوقلمون یا گوشت کباب شده بدون چربی استفاده کنید.

6- برچسب غذاها را به دقت بخوانید وقتی که نمک را جزو ترکیب چهارم یا پنجم نوشته باشند. نشانه این است که غذای فوق شور می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: