سریعترین مرحله رشد بعد از تولد، دوران شیرخواری است. تغذیه شیرخواران و کودکان تفاوتهای زیادی با تغذیه بزرگسالان دارد.

نیازهای غذایی کودکان در سنین مختلف متفاوت است، لذا نوع غذاهایی که تأمین کننده این نیازها هستند باید هماهنگ با رشد و تکامل طبیعی جسمانی و گروه های سنی آنها باشد. مهمترین نشانه سلامت، رشد و تکامل مطلوب کودک است.

شیر مادر، بهترین غذا برای شیرخوار

ترکیب شیرمادر کاملاً منطبق با نیازهای شیرخوار است و بدین لحاظ مناسب ترین رشد را در کودکان تأمین می کند. از آنجا که هدیه ای ارزنده تر از شیر مادر برای شیرخوار وجود ندارد، مسلماً مادران از اهدای آن به طفل خود دریغ نخواهند کرد..

مزایای مربوط به مادر :

1- تغذیه شیر خوار منحصراً با شیر مادر و بطور مکرر در روز و شب، عادت ماهیانه مادر و امکان تخمک گذاری وی را به تعویق می اندازد، در نتیجه حاملگی های زود رس خیلی کمتر اتفاق می افتد. استفاده از شیر کمکی و یا سایر مواد غذایی قبل از پایان 6 ماهگی و حتی مصرف آب یا آب قند می تواند به این ویژگی مهم شیر مادر لطمه بزند.

2- جمع شدن و برگشت رحم به اندازه طبیعی در مادرانی که به شیرخوارشان شیر می دهند، سریعتر انجام می گیرد. برگشت سریع رحم به حالت طبیعی و دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به دلیل تداوم شیردهی، باعث جلوگیری از کم خونی مادر می شود.

3- مادرانی که به کودکشان شیر می دهند چون از چربی ذخیره شده دوران بارداری برای ساختن شیر استفاده می کنند، زودتر وزن اضافه را از دست می دهند و سینه هایشان نیز به همین دلیل، زودتر به حالت طبیعی قبل از بارداری برمی گردد.

4- احتمال ابتلاء به سرطان پستان و تخمدان در زنان شیرده بسیار کمتر است.

5- مادر به دلیل تماسهای مکرر کودک با بدنش در جریان شیردهی و احساس آرامش و رضایتی که از این تماس حاصل می شود، وضع روانی و عاطفی بهتری خواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: