یکی از ارزان ترین، در دسترس ترین زود تأثیرترین و سالم ترین داروهایی که با کلسترول می جنگند، بقولات به مرور کلسترول بالا را کاهش می دهد. بنابر نظر دکتر جمیز اندرسن، عضو دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی، خوردن یک فنجان بقولات خشک پخته در روز کلسترول بد (LDL) را معمولاً تا 20 درصد کاهش می دهد. با مصرف منظم می توان نتایج را تقریباً در مدت 3 هفته یا کمی بیش تر مشاهده نمود. همه تنواع بقولات موثرند، از جمله لوبیا چشم بلبلی، لوبیای سیاه، لوبیای سفید، لوبیا قرمز، عدس، نخود، سویا و ....

مصرف یک فنجان لوبیا، به مدت یک تا 2سال، می تواند کلسترول خوب (HDL) را نیز در حدود 9 درصد افزایش دهد. برای گرفتن بهترین نتیجه می توان خوردن یک فنجان لوبیا را در طول روز تقسیم نمود. مثلاً نصف فنجان را وقت ناهار، و نصف دیگر را هنگام شام صرف کرد، لوبیاها دست کم، شش ترکیب پایین آورنده کلسترول دارند، که از همه مهم تر مواد فیبری قابل حل است.

درمان کلسترول با سیر

اگر نگران کلسترول هستید سیر بخورید. در حدود بیست آزمایش انتشار یافته بر روی انسان نشان می دهند که مصرف سیر به هر شکلی که امکان دارد مخصوصاً به صورت تازه کلسترول را پایین می آورد. بنابر نتایج تحقیقات محققین درباره جنبه های سلامتی بخش سیر مشخص شده است که، سه حبه سیر در روز می تواند کلسترول را به طور متوسط 10 درصد تا 15 درصد در برخی افراد کاهش دهد (البته، مقدار کم تر آن اثر کم تری دارد). محققان عنوان می کنند که مهم نیست سیر پخته یا خام باشد. در هر دو صورت موثر است. در سیر شش ترکیب شناسایی شده است، که با جلوگیری از سنتزکلسترول در جگر مقدار آن را در خون پایین می آورند.

توجه : سیر تازه، پخته یا خام، هم چنین سیرترشی، می تواند کلسترول را پایین بیاورد. قابل ذکر است که پودر سیر معمولی و نمک سیر و نمک سیر موجود در سوپرمارکت ها از لحاظ دارو شناختی و شفا بخشی فاقد ارزش می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: