شلتوک برنج، پوسته ای سلولزی است در زیر علاف خارجی دانه برنج که دانه را احاطه کرده است. شلتوک برنج در کارخانه های شالی کوبی از دانه های سفید برنج جدا می شود و در کشور ایران، عمدتاً به عنوان کاه و برای تغذیه دام ها و امثال این ها مصرف می شود. تقریبا 8% وزن کل دانه برنج را شلتوک تشکیل می دهد و سالیانه چیزی حدود 40 میلیون تن شلتوک در سرتاسر جهان تولید می شود.

شلتوک برنج علاوه بر فیبر، سرشار از پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها و رغن مفید است. ولی مشکلی که وجود دارد این است که پس از جداشدن شلتوک از دانه برنج، آنزیم لیپاز موجود در خود شلتوک فعال می شود و روغن های موجود در شلتوک را به اسیدهای چرب آزاد تبدیل می کند و در نتیجه شلتوک بخش قابل توجهی از ارزش تغذیه ای خود را از دست می دهد. برای جلوگیری از این کار، لازم است که آنزیم لیپاز غیر فعال گردد تا از این طریق شلتوک تئبیت شود تا بتوان آن را به مدت طولانی نگهداری نمود.

برای این کار شلتوک را به مدت کوتاهی در محفظه های تخت فشار، در معرض هوای گرم و خشک با دمای تقریبی 132 درجه سانتیگراد قرار می دهند. مسئله کنترل دما در این فرآیند بسیار حیاتی است، چون اگر دما پائین تر از حد مطلوب باشد، آنزیم لیپاز غیرفعال نمی شود، و اگر دما بالاتر از حد مطلوب باشد، ویتامین E موجود در شلتوکف که از اکسیده شدن و تخریب ترکیبات مفید شلتوک جلوگیری می کند، تجزیه می شود. شلتوک برنج طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها بیش از 70 نوع، ویتامین ها، آنزیم ها و سایر مواد مغذی را در خود دارد. علاوه برآن ها شلتوک برنج حاوی مقدار زیادی پتاسیم، منیزیم، منگنز و سایر مواد معدنی کم مقدار، اسیدهای چرب اساسی با نسبت 38% اُمگا 6 و اُمگا 3-، تری متیل گلیسین (T.M.G) و دی متیل گلیسین (D.M.G)، گامااوریزانول و امثال این ها است.

حکایت عمر، بنیان زندگی و اسرار سلامتی در منابع غذایی ویژه

هیچ شفا دهنده ای نمی تواند علت بیماری را برطرف کند. علت بیماری ها روش غلط زندگی ماست که صدها سال است ادامه دارد. «پروفسور هیلتون هوتما»

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: