پژوهشگران مرکز پزشکی کلینیکو بارسلونای اسپانیا با انجام بررسی های اولتراسون روی عروق خونی دریافتند شریان های افرادی که در وعده های غذایی خود از روغن گردو استفاده می کنند، بسیاری قابل انعطاف تر و نرم تر از کسانی است که روغن زیتون مصرف می کنند.

مطالعه این محققان روی 24 فرد بزرگسال که مقدار کلسترول خون آن ها از حد طبیعی تا بسیار بالا متغیر بود، نشان می دهد خوردن گردو و روغن آن، التهاب شریان ها را بعد از خوردن یک وعده غذای چرب کاهش می دهد و روغن گردو بیش تر از روغن زیتون از عروق و شریان ها محافظت می کند و مانع سختی و سفتی رگ ها و بیماری هایی به نام تصلب شرایین می شود. در حالی که روغن زیتون این تأثیرات را ندارد. هم چنین بنابر تحقیقات دانشمندان کالیفرنیایی، خوردن 40 گرم گردو و در روز که منبع اسیدهای چرب مفید اُمگا3 و آلفالینولنیک اسید است و تنظیم یک رژیم کم کلسترول و عدم دریافت رزیم پرکالری راهی برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی است.

به گفته محققان و کارشناسان تغذیه مصرف 2 گرم در روز اسید آلفالینولنیک که در گردو یافت می شود. قلب را در برابر بیماری ها محافظت می کند. روغن گردو نه تنها برای غذا پختن کاملاً سالم است بلکه اثرات مفیدی برای قلب دارد. کارشناسان تغذیه سازمان غذا و داروی آمریکا معتقدندگردو به دلیل داشتن اثرات پایین آورنده کلسترول خون می تواند به کاهش حملات قلبی، عروقی کمک کند.

تحقیقات دانشمندان آمریکایی حاکی از آن است که افزایش دریافت رژیم سرشار از اسید چرب اُمگا3 و مصرف غذاهای مدیترانه ای به همراه گردو، کلسترول بد را کاهش می دهد و احتمال تشکیل لخته را که یکی از مخابرات بیماری های قلبی است. از بین می برد. چربی اُمگا3 موجود در روغن گردو با پیشگیری از اختلالات و نامنظمی ضربان قلب، احتمال تشکیل لخته درون عروق را که دلیل بسیاری از حملات قلبی است کاهش می دهد و با افزایش میزان کلسترول خوب قلب را محافظت می کند.

شاید مبتلا به دیابت و یا نگران بالا رفتن کلسترول خونتان هستید، خوب است بدانید که گنجاندن روزانه 28 گرم گردو در رژیم غذایی تا حد زیادی می تواند کلسترول خون را پایین بیاورد. بنابریک تحقیق درباره 58 مرد و زن 59 ساله که تعدادی از آن ها رژیم غذایی پرچرب، گروهی رژیم کم چرب و گروهی دیگر با چربی متوسط داشتند و تعدادی هم روزانه مقدار 28 گرم گردو مصرف می کردند بعد از 6 ماه مشخص شد، افرادی که گردو مصرف می کردند میزان کلسترول خون آن ها بسیار کم تر از افرادی بود که گردو نمی خورند. وجود اسیدلینولنیک و وجود آنتی اکسیدان هایی مانند فئول ها و ویتامین E به گردو ارزش خاصی می دهد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: