نمک طبیعی (ORGANIC SALT) : اگرچه نمک یک ماده گیاهی یا پرورشی نیست که بتوان آن را جزء دسته بندی های ارگانیک و غیرارگانیک قرار داد. ولی حداقل سه کارخانه این نمک را تولید می کنند. بدین ترتیب که آب مصرفی برای تهیه نمک باید کاملاً سالم و خالص باشد و بهداشت در تمام مراحل تهیه و بسته بندی نمک کاملاً رعایت شود.

نمک دریا (SEA SALT) : نمک دریا به طور کلی به نمک هایی گفته می شود که مستقیماً از آب دریا یا اقیانوس به دست آیند. آب را توسط کانال هایی وارد سینی های سفالی نمک گیری می کنند تا نور خورشید و وزش باد، به طور طبیعی موجب تبخیر آب و تهیه نمک شود. در تهیه انبوه، آن را به اندازه دیگر نمک ها تصفیه نمی کنند و حاوی املاح دیگری چون آهن، منیزیم، کلسیم، پتاسیمف منگنز، روی و ید است. طرفداران این نوع نمک از طعم خالص و فواید املاح موجود در این نمک صحبت به میان می آورند. بهترین مکان ها تهیه این نوع نمک، دریای مدیترانه، دریای شمال و اقیانوس اطلس خصوصاً در ساحل بریتانی فرانسه است. این نمک سالم تر و طعم دارتر از نمک سفره است و به صورت دانه های درشت، سائیده و کاملاً نرم در دسترس می باشد.

نمک دریایی دودی (SMOKED SEA SALT ) : این نمک، یک نوع نمک جدید و مورد استفاده در آمریکا است. این نمک را با دود چوب به صورت کاملاً طبیعی دودی می کنند تا کریستال های نمک، طعم دودی صد درصد طبیعی داشته باشد. نمک دودی طعم بسیار خاصی به غذاهای متنوع می دهد و برای طعم دادن به مواد غذایی کبابی و برشته شده بسیار مناسب است و حتی برای طبخ ماهی سالمون یکی از واجبات است. به علاوه طعم دودی خاصی به سوپ ها، سالادها، خمیرها و ساندویج ها می دهد و هم به صورت دانه های درشت و هم ساییده شده موجود است. نمک سفره (TABLE SALT) : رایج ترین و بیش ترین نمک مورد استفاده این نمک می باشد که در تمام آشپزخانه ها موجود است. معمولاً آن را از معادن نمک تهیه می کنند و پس از استخراج تصفیه کرده تاکلرید سدیم خالص به دست آید. نمک سفره به دو صورت ساده و یددار موجود است. کارخانه های تولید نمک در آمریکا از سال 1920 با همکاری دولت شروع به یددارکردن نمک کردند، چون ساکنین بعضی از مناطق از کمبود ید و بزرگ شدن غده تیروئید رنج می بردند که به آسانی با اضافه کردن ید به نمک قابل حل بود. در ایران نیز به دلیل مشاهده افزایش گواتر ناشی از کمبود ید، چندین سال است که نمک های یددار تولید شده و توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرند. شایسته است تا روزانه از نمک های معدنی با طیف وسیع مثل نمک تصفیه نشده (Unrefined) یا نمک دریا استفاده نمود. املاح معدنی و عناصر کمیاب در آب دریا که به طور طبیعی استخراج شود بسیار فراوان است. مصرف روزانه آن مصرف مولتی مینرالها و به مراتب ارزان تر و خوشمزه تر است و بهتر از مولتی مینرال نیز تعادل را برقرار می سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: