در سال های اخیر سیر به عنوان یک داروی طبیعی معجزه آسا مورد توجه دانشمندان تغذیه قرار گرفته و تنها در دو ماهه گذشته متجاوز از 1000 طرح تحقیقاتی درباره جوانب مختلف درمانی سیر اجرا و نتایج آن منتشر شده است.

در این تحقیقات به طور کلی چهارجنبه عمده دارویی سیر مورد توجه و ارزیابی قرار گرفته است که عبارتند از : آثار ضد میکروبی و آنتی بیوتیک بودن سیر، آثار مفید سیر برای قلب و عروق خونی، خواص ضد اکسید کننده بودن سیر و بالاخره ظرفیت جالب سیر برای پیشگیری از سرطان.

خواص ضد میکربی سیر

در تحقیقاتی که در مورد پیدا کردن راهی برای پیشگیری از بیماری ها به عمل آمده مشاهده شده است که سیر توانایی زیادی برای متوقف کردن رشد میکرب ها شامل : باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها از خود نشان داده است. این خاصیت سیر بیش تر و موثرتر از تعدادی از آنتی بیوتیک های قوی می باشد. سیر برای متوقف کردن رشد قارچ معروف کاندیدا آلبیکانس که یک قارچ مخمر است و در سال های اخیر بین عامل بیماری های قارچی توجه زیادی را به خود معطوف داشته، بسیار موثر بوده است

تحقیقات نشان داده است که ماده منشاء بوی تند سیر، حاوی یک ماده ضد قارچ طبیعی به نام آلیسین است که آنتی بیوتیک قوی محسوب می شود. آزمایشها نشان داده که سیرخام حتی نیرومندتر از پنی سیلین و تتراسایکلین عمل می کند و هم چنین صدها آزمایش نشان داده است که سیر به عنوان آنتی بیوتیک با طیف تأثیر بسیار وسیع بر ضد تعداد زیادی از عوامل بیماری ها از جمله سل، اسهال، اسهال خونی، تیفوئید و بوتولیسم تأثیرگذار می باشد. سیرخام دارای نیروی ضدمیکروبی و خیلی قوی و وسیع است و در عین حال ضد باکتری، ضد قارچ، ضد انگل و ضد ویروس می باشد. البته توجه شود که خواص ضد میکروبی سیر مدیون وجود ماده آلیسین آن است که در اثر پختن از بین می رود. بنابراین، سیرپخته از نظر ضدمیکروبی ضعیف می شود ولی سایر خواص آن، هم چنان موجود خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: