خوابانیدن گوشت در موادی مثل آب لیمو، روغن زیتون، سیر و پیاز، سرکه سیب و نمک و فلفل به مدت 40 دقیقه است که تولید مواد مضر را در حین کباب کردن تا 92 درصد کاهش می دهد. بنابراین عادت خوب خوابانیدن گوشت را قبل از کباب کردن انجام دهید.

گوشت را زیاد حرارت ندهید و در حد امکان از سوختن آن جلوگیری کنید. یکی دو روز قبل از خوردن کباب از سبزی ها و میوه های تازه استفاده کنید چون این مواد حاوی ترکیبات سودمندی هستند که آنزیم های خنثی کننده مواد سرطان زا را فعال می کنند و این آنزیم ها می توانند مواد سرطان زایی را که وارد بدن شده اند، از بین ببرند.

در مطالعه نیز هشدار داده شده است که زنان یائسه ای که غذاهای کبابی مصرف می کنند حتما باید مقدار زیادی سبزی و میوه هایی تازه نیز مصرف کنند. بنابراین خوردن سالادفصل و آب میوه تازه در کنار انواع کباب کاملاً توصیه می شود.

دکتر سوزان استک از دانشگاه کارولینا به همراه سایر همکارانش در تحقیقی به این نتیجه رسیده اند که زنانی که در طول زندگی از گوشت قرمز کبابی، دودی، گریل شده بیش تر استفاده کرده اند، 47 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها بالاتر از هم نوعان شان است که زیاد گوشت قرمز مصرف نکرده اند.

هم چنین در تحقیقی دیده شد گوشت مرغ و ماهی کبابی، دودی یا گریل شده فاقد ماده سرطان زای آمین های حلقوی غیر همگن بوده است. در گوشت ماهی و مرغ پس از کباب کردن، ترکیب سرطان زای آمین های حلقوی غیر همگن تولید نمی شود. پس باز هم بحث همیشگی گوشت سفید بهتر از گوشت قرمز پیش کشیده می شود.

دکتر استک پیشنهاد می کند با مطالعه الگوی غذایی زنان سالم و زنان مبتلا به سرطان پستان در طول زندگی به نتایج بهتری دست خواهیم یافت. لذا پیشنهاد می شود: گوشت قرمز به خصوص کبابی و دودی را کنار بگذارید و گوشت سفید و بلورین مرغ و ماهی را جایگزین آن کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: