می خواهید گوشت بخورید؟ گوشت را با سبزی و سالاد بخورید.

سیب زمینی می خواهید مصرف کنید؟ سیب زمینی را با سبزی و سالاد بخورید.

ماکارونی می خواهید مصرف کنید؟ ماکارونی را با سیر، سبزی و سالاد بخورید.

نیاز به استفاده از پنیر دارید؟ پنیر را در سالادتان خرد کنید.

اگر یک خوراکی نشاسته ای و یک خوراکی پروتئینی همزمان در یک وعده خورده شود. تطبیق دقیق شیره های هضم با نیازهای هضمی آن غذا میسر نیست. در ضمن بین خوردن غذایی که مخلوط طبیعی نشاسته و پروتئین باشد و خوردن دو خوراکی که یک پروتئین و دیگری نشاسته است اختلاف مهم و واضحی وجود دارد.

حال اگر اختلاط پروتئین و نشاسته خوب نیست آیا آمیختن یک پروتئین با پروتئین دیگر با یک نشاسته با نشاسته دیگر درست است ؟ در حقیقت مناسب ترین ترکیب، وجود فقط یک خوراکی فشرده در هر وعده غذاست که طبعاً اختلاط پروتئین را با پروتئین یا نشاسته با نشاسته را معاف می دارد. نباید دو نوع پروتئین را مخلوط کرد زیرا پروتئین ها دارای چنان خواص گوناگون و ساختمان پیچیده ای هستند که تغییرات لازم برای هضم بیش از یک پروتئین را غیرممکن می سازند. از این رو هر دو نوع پروتئین در معده می گندد. منظور این نیست که دو نوع گوشت را نمی توان باهم خورد. بلکه بدین معناست که دو گونه پروتئین مختلف (گوشت، تخم مرغ، لبنیات و ...) را نباید همزمان مصرف نمود

هضم نشاسته به دشواری هضم پروتئین نیست، لذا خوردن همزمان بیش از یک گونه نشاسته اشکالی ندارد. مثلاً اگر بخواهید با سالادتان هم نان بخورید هم سیب زمینی پخته از نظر هضم بی مانع است و موجب تخمیر نخواهد شد. البته باید تأکید کنم که تنها یکی از این خوراکی ها در یک وعده غذا بهترین ترکیب است. زیرا به معنای کارکم تر برای بدن و در نتیجه مصرف کم تر انرژی است.

ترکیب درست غذا مانع خوردن خوراکی هایی که دوست دارید، نیست. فقط نباید خوراکی های گوناگون را باهم و در یک وعده مورد مصرف قرار دهید. اگر خوراکتان مطابق با اصول آمیختن غذا باشد انرژی خیلی زیادی از دست نخواهید داد که حتی انرژی اضافی هم خواهید داشت.

کار دستگاه گوارش بیش از هر فعالیت دیگر بدن، انرژی مصرف می کند. ترکیب درست خوراک، انرژی آزاد می کند تا بدن بتواند با استفاده از آن مواد زاید سمی را دفع کند. ترکیب صحیح خوراکی ها زمینه کاهش وزن را فراهم می کند. اگر بتوانید غذایی بخورید که به جای هشت ساعت، 3 ساعته از معده بگذرد همین جاست که پنج ساعت انرژی صرفه جویی کرده اید. پنج ساعتی که می تواند برای رفع و دفع سموم و کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد و باز هم وقتی آن خوراک به آسانی از روده ها می گذرد انرژی بیش تری صرفه جویی خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که جانوران طبیعت نسبت به ما از سلامت بیش تری برخوردارند و نه تنها خوراکی های آبدار می خورند. بلکه خوراکشان را هم درست ترکیب می کنند. جانوران در طبیعت خوراک خود را نادرست ترکیب نمی کنند. تمام زیبایی اش هم در همین است آن ها در یک وعده یک نوع خوراک می خورند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: