در اثر انسداد مجرای آپاندیس، به علت یک قطعه مدفوع، التهاب، جسم خارجی یا سرطان، آغاز می شود. معتاقب این انسداد، عفونت- خیز (احتباس آب) و اکثراً انفارکتوس جدار آپاندیس عارض می گردد و فشار درون مجرای آپاندیس شدیداً بالا می رود و موجب نکروز سریع دیوار آپاندیس و سوراخ شدن آن می شود. آپاندیسیت در کلیه افراد و در هر سنی دیده می شود.

این بیماری یکی از رایج ترین علل جراحی حاد شکمی است. علائم آن در بسیاری موارد مشخص است لیکن آشکال متنوع و متلون آن به قدری زیاد است که در کلیه حالات درد و عفونت های شکمی باید تشخیص افتراقی آن را مطرح نمود. علائم : یک حمله آپاندیسیت معمولاً با درد ناحیه دور ناف شروع می شود و با یکی دو بار استفراغ همراه است. ظرف مدت 12 ساعت درد به طرف ربع تحتانی و راست شکم تغییر مکان می دهد و در آن جا حالت ثابت پیدا می کند و در اثر راه رفتن یا سرفه شدت می یابد، بی اشهایی، ناراحتی عمومی و تب مختصر وجود دارد. در این بیماری یبوست معمول و اسهال نادر است.

نام کامل این مشکل ساز کوچک ورمی فرم «اپندیکس» است، یعنی «کرم آویزان» این کرم آویزان 65 میلی تر طول دارد و قطر آن کما پیش مانند انگشت کوچک دست می باشد. آپاندیس لوله توخالی و ته بسته ای است که از محل اتصال روده کوچک به کولون به سوی پایین در کنار جدار خارجی کولون آویزان است. محل تشریحی آن چند سانتی متر به سوی راست و پایین قلاب کمربند می باشد.

در هر لحظه روز یا شب بدون هیچ گونه اخطار آپاندیس ناگهان باد می کند و ملتهب می شود. دریچه کوچک اتصال آن به روده بسته می شودف داغ و سرخ و از مایع مدفوع پر می شود و اگر جراحی فوراً انجام نشودف می ترکد وقتی ترکد، مایع مدفوع در تمام حفره شکم پخش می گردد.و نتیجه ای بالقوه مرگ آور در پی دارد. یکی از بدترین جنبه های آپاندیس حاد، امکان ترکیدن آن در هر لحظه و هر مکان است. لحظه و هر مکان است. لحظه و مکانی که ممکن است بسیار دور از دسترسی به جراح و بیمارستان باشد: در هواپیما، کشتی، یک گردش خارج شهر، یک قایق تفریحی، کوهنوردی، روستای دور از شهر، در شهر زمانی که در رساندن بیمار به بیمارستان تأخیر شود و اولین بیمارستان بیمار را نپذیرد. و خطر دو چندان است لحظه ای که در زن حامله بیماری فوق ظاهر شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: