• تأثیر ماهی در درمان لخته شدن، و رقیق نمودن خون
برای مبارزه با لخته شدن و با رقیق شدن خون، ماهی سرشار از اسید چرب اُمگا3، موثرترین سلاح، است بیش تر دانشمندان قدرت ماهی را در حفاظت از قلب به روغن آن نسبت می دهند. که تأثیر چشمگیری بر انعقاد خون دارد. بررسی ها همگی نشان می دهند که روغن ماهی وضعیت جریان خون و لخته شدن را تنظیم می کند. وقتی ماهی چرب، مانند ماهی آزاد، ساردین، تن یا هر نوع ماهی دیگری که حاوی چربی باشد مورد مصرف قرار گیرد. مبارزه ای دو جانبه با لخته شدن خون آغاز می گردد. چربی ماهی با جلوگیری از تجمع پلاکت ها، خون را رقیق می کند، و با کاهش فیبرینوژن فعالیت انحلال لخته را افزایش می دهد، پژوهشگران هاروارد توصیه می کنند که خوردن حدود 230 گرم ماهی تن می تواند به اندازه یک آسپرین «خون را رقیق کند» تأثیر ضد لخته آن حدود چهار ساعت پس از مصرف ماهی تن پدیدار می شود. هم چنین، افراد مورد پژوهش، روغن موجود در ماهی تن را بیش از کپسول های روغن ماهی جذب کردند.
  • راز «رقیق کنندگی خون» در روغن ماهی
خوردن ماهی چرب شکل پلاکت های خون را طوری تغییر می دهد که نتواند به هم بچسبند و لخته خون را تشکیل دهند. بنابه دریافت پژوهشگران اداره کشاورزی آمریکا بنابر اظهارات دکتر نوربرتاشوئن از اداره کشاورزی آمریکا، وقتی شما روغن ماهی می خورید، پلاکت های خونتان ترومبوکسین بسیار کم تری آزاد می کنند. این ماده ای است که موجب می شود پلاکت ها به یکدیگر بچسبند.

جالب تر این که، ترومبوکسین با تحریک پلاکت ها به متورم شدن و تبدیل آن ها به بادکنک های گرد کوچکی و سپس بیرون آمدن زائده های کوچکی از هر کدام، به طوری که بتوانند به پلاکت های دیگر متصل شوند، آن ها را چسبناک می کند. در این حالت به این پلاکت ها «فعال شده» یا «چسبناک» می گویند، که آماده اند تا به یکدیگر بچسبند و لخته را تشکیل دهند.

بنابراین، ماهی چرب با جلوگیری از ترومبوکسین، شکل سالم و طبیعی صفحه مانند پلاکت ها را حفظ می کند تا نتوانند به یکدیگر بچسبند و تولید لخته کنند، و رگ ها را ببندند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: