این ماده ویتامین استخوان بندی بوده و نقش آن در کار برد نمک های کلسیم استخوان ها اساسی است زیرا ویتامین D به کلسیم اجازه می دهد تا از دیواره روده عبور کند و وارد خون شود. این ویتامین کلسیم و فسفر را در سطح استخوان ها به تحرک وا می دارد. و از پوکی استخوان و کمبود کلسیم جلوگیری می نماید. مقاومت بدن را بالا برده و فعالیت غدد تیروئید و انعقاد طبیعی خون را تنظیم می کند. امروزه آن را هم به عنوان یک ویتامین و هم به عنوان یک هورمون می شناسند. برای انسان دو نوع منبع ویتامین D وجود دارد.

1- از طریق مواد غذایی (که معمولاً چندان زیاد نیست ، مگر با تابش ماوراء بنفش)

2- به وسیله تابش خورشید که بسیار مهم تر است و ویتامین D را از طریق پوست تثبیت می کند.

از آنجا که ویتامین D به جذب هرچه بهتر کلسیم کمک می کند، باید آن را در زمان استفاده با مکمل های کلسیم و منیزیوم مورد مصرف قرار داد. خانم هایی که مبتلا به سندروم پیش از عادت ماهانه می باشند و برای اطمینان بیش تر که درمان با کلسیم و منیزیوم، سندروم او را بهبود خواهد بخشید، باید به سه نوبت در روز و درهرنوبت 400 واحد ویتامین D را مصرف کند زیرا ممکن است بدون استفاده از ویتامین D نشانه های سندروم ادامه یابد.

منبع اصلی آن در روغن کبد ماهی است ولی در شیر و تخم مرغ. و به مقدار کم در گوجه فرنگی موجود است که می تواند در مقابل اشعه اولتراویوله موجود در نور خورشید به ویتامین D مبدل شود. پژوهشگران معتقد هستند که 10 دقیقه تابش نور خورشید تابستان بر روی دست ها و صورت، برای تأمین ویتامین کافی است.

نکته :

1- هیچ وقت ویتامین D را بدون کلسیم مصرف نکنید. 2- مصرف بالاتر از 65000 واحد بین المللی این ویتامین در مدت طولانی ایجاد مسمومیت می نماید. 3- از آن جا که این ویتامین در سلول ها چربی ذخیره می شود، دوزهای زیاد و طولانی می تواند موجب رسوب کلسیم در بافت های نرم بدن و آسیب غیرقابل برگشت کلیه ها و دستگاه قلب و عروق شود. 4- برخی از داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد اسید روغن معدنی و هورمون های استروئیدی (کورتیزون) نیز مانع جذب این ویتامین می شوند. 5- داروهای مدر (ادرار آور) در نسبت کلسیم به ویتامین D به بدن اختلال به وجود می آورند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: