رژیم غذایی کم کالری برای چه کسانی متناسب است ؟

رژیم غذایی کم کالری به طور کلی وقتی بی خطر است که تحت نظر پزشکی برای افرادی با MRI بالاتر از 30 انجام گیرد، MRI یک فرمول ریاضی است که از تقسیم وزن شخص به کیلوگرم به قد او به متر به توان دو به دست می آید، به طور مثال اگر وزن کسی 60 کیلوگرم و قد او 70/1 متر باشد مجذور قد او 89/2 می شود که اگر 60 را به این عدد تقسیم کنیم عدد 76/20 به دست می آید که این عدد همان MRI خواهد بود. برای زنان این عدد اگر بین 15 تا 20 باشد یعنی شخصی لاغر است و اگر بین 20 تا 25 باشد شخص طبیعی است. اگر بین 26 تا 32 باشد شخص چاق و اگر از 33 بالاتر باشد شخص مبتلا به بیماری چاقی می باشد.

این رژیم شامل کودکان، نوجوانان، زنان باردار و یا بچه شیرده نمی شود. برای این افراد رژیم غذایی کم کالری مناسب نیست مگر این که قسمتی از یک برنامه ی درمانی باشد. برای افراد بالای 50 سال هم این رژیم غذایی مناسب نیست. این رژیم برای کسانی که ناراحتی قلبی ، بیماری کبد ، کلیه یا سرطان دارند و یا کسانی که سکته کرده اند توصیه نمی شود.

رژیم لاغری با کالری بسیار پایین (VLCD) نوعی برنامه رژیم لاغری است که تحت نظر متخصص رعایت می‌شود و کالری آن 800 یا کمتر است. در این رژیم کم کالری غذاهای معمولی با خوراکی‌هایی با کالری پایین مانند شیر بستنی‌های (شیک) کم کالری، سوپ، شکلات تخته‌ای و پوره تهیه شده با شیر جایگزین می‌شود.

رژیم با کالری بسیار کم معمولاً برای افراد بزرگسال چاق، با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 30 مناسب است، البته نباید این رژیم را به عنوان نخستین راهکار برای لاغری و کنترل چاقی در نظر گرفت. رژیم VLCD فقط باید تحت نظر متخصص به مدت 12 هفته پیاپی یا به تناوب با رژیم کم کالری، برای مثال دو تا چهار روز در هفته، رعایت شود. اکثر افرادی که درصدد لاغر کردن هستند، نیازی به رعایت رژیم سخت لاغری با کالری بسیار پایین ندارند.

روزانه به طور متوسط چه مقدار کالری بگیریم؟

یک خانم برای حفظ وزن فعلی‌اش، باید روزی ۲۰۰۰ کالری جذب کند و اگر آن را به ۱۵۰۰ کالری برساند، می‌تواند هفته‌ای ۱ پوند (تقریبا نیم کیلوگرم) وزن کم کند. این ارقام برای یک آقا به ترتیب، ۲۵۰۰ و ۲۰۰۰ کالری است. البته این بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن، قد، وزن، میزان فعالیت، سلامتی و… دارد.

کالری چیست؟

کالری واحد اندازه‌گیری انرژی است. میزان انرژی موجود در خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها با واحد کالری بیان می‌شود. برای کم کردن وزن، باید میزان کالری دریافتی شما کمتر از میزان کالری‌ای باشد که می‌سوزانید.

کالری‌شمارهای آنلاین

سایت‌هایی وجود دارند که مقدار کالری غذاها و نوشیدنی‌های مختلف را برای شما محاسبه می‌کنند. این سایت‌ها در غالب اپلیکیشن نیز وجود دارند. توصیه می‌شود دست‌کم برای مدتی، از یک کالری‌شمار استفاده کنید تا مقدار مصرف اقلام مختلف مانند کالری، کربوهیدارت، چربی، فیبر، ویتامین و مواد معدنی را بدانید.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: