مزایای رژیم کم کالری

این رژیم به افرادی که دارای مرض چاقی شدید و یا متوسط هستند این امکان را می دهد که در هفته 1350 گرم تا 2250 از وزن بدن خود را کم کنند. یعنی یک بدن متوسط در طول 12 هفته می تواند در حدود 19 کیلو وزن کم کند. این چنین وزن کم کردنی می تواند وضعیت امراضی که علت آن چاقی است مانند قند خونف فشارخون بالا و کلسترول بالا را بهبود بخشد. ترکیب رژیم کم کالری با درمان رفتاری و ورزش می تواند روند کاهش وزن را افزایش دهد و باعث شود که دوباره چاق شدن را به تأخیر بیندازد.

رژیم غذایی کم کالری به اندازه ی رژیم های غذایی طولانی مدت و کم سرعت برای نگه داری وزن موثر نیست.

اثرات جانبی

تعداد زیادی از بیماران با رژیم غذایی کم کالری برای 4 تا 16 هفته برخی از عوارض جانبی را گزارش داده اند : فرسودگی ، یبوست ، حالت تهوع و اسهال .

اما این حالات در همان هفته های اول از بین می روند و به ندرت تا آخر برنامه باقی می مانند.

مهم ترین و متداول ترین عوارض جانبی که در رژیم کم کالری دیده می شود، تشکیل سنگ مجاری صفراوی می باشد. سنگ مجاری صفراوی که اغلب در بین افراد مبتلا به چاقی افزایش می یابد، و این در بین افرادی که به سرعت وزن کم می کنند (مخصوصاً زنان) بیش تر دیده می شود. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که کاهش سریع وزن توانایی کیسه ی صفرا را کم می کند.

علی رغم این که رژیم غذایی کم کالری یک روش موثر برای کاهش سریع وزن است، اما مفیدتر از رژیم های غذایی کند و طولانی مدت نیست. بنابراین افرادی که مبتلا به چاقی هستند باید تشویق شوند که از معالجات طولانی مدت استفاده کند که شامل تغییراتی اساسی و پایدار در روش زندگی آن ها در استفاده از غذاهای سالم تر، تمرینات بدنی موثر و یک نگاه اصلاح شده نسبت به غذاها می باشد، در غیر این صورت وزنی که که کاهش داده شده به میزان بیش تر بر می گردد.

مزایای رژیم غذایی کم کالری چیست؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: