هرکسی ممکن است کلسترول خونش بالا باشد. همچنین هیچ علائمی هشدار دهنده ای ندارد. شما ممکن است تعجب کنید وقتی که متوجه شوید که کلسترول خون شما بالاست. بهترین راه برای پایین آوردن کلسترول، خورد غذاهایی است که کمتر چربی اشباع شده یا کلسترول دارند. فعالیت بدنی را باید بیش تر کرد و اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کم کنید.

گیاهانی که کلسترول را پایین می آورند :

  1. یونجه : یونجه به خاطر گلوکوزیدی که در دانه هایش دارد می تواند از جذب کلسترول جلوگیری کند و مانع شکل گیری پالاکت هایی که باعث تصلب شرایین می شود می گردد. این طور به نظر می رسد که مواد شیمیایی و فیبرهایی که در یونجه وجود دارد به کلسترول می چسبد و موجب می شود که در خون نماند و یا در رگ ته نشین نشود. وقتی نوع خوب کلسترول (HDL) به صورتساده موجود باشد قسمت اعظم از کلسترول مضر بدن را ترک می کند. یک تحقیق نشان داد که مصرف 120 گرم یونجه در روز برای هشت هفته به طور متعادل کلسترول را پایین می آورد. هر چند از مصرف بیش تر از این مقدار باید خودداری کنید چون ممکن است به گلبول های قرمز زیان وارد آید.
  2. فلفل دلمه ای : فلفل دلمه ای خاصیت تحریک کننده دارد و به روانی جریان خون کمک می کند. جریان کند و آهسته که باعث ایجاد سموم می شود سرعت می گیرد و خون در حالی که به همراه خود اکسیژن و مواد غذایی دارد به تمام سلول های بدن حرکت می کند. در مطالعات علمی، فلفل دلمه ای به عنوان پایین آورنده ی فشارخون و کلسترول شناخته شده است.
  3. سیر: قرن هاست که از سیر برای مداوای بیماری های ویروسی استفاده می شود. مهم ترین و بی نظیرترین خصیصه ی آن وجود حجم بالایی گوگرد در ترکیب آن می باشد. سیر حداقل چهار برابر دیگر سبزیجات گوگردار مانند: پیاز، کلم و گل کلم دارای گوگرد می باشد. سیر کلسترول خون را در حد تعادل نگه می دارد. این کار با پایین آوردن کلسترول و بالا بردن HDL کلسترول مفید انجام می گیرد. سیر مانع لخته شدن خون نیز می شود و احتمال ایجاد پلاکت ها و لخته شدن خون در رگ های خونی که باعث بیماری های قلبی و سکته می شود را کم می کند. سیر به عنوان یکی از سبزیجات ضد تومر نیز شناخته شده است. دیگر گیاهانی که در کنترل کلسترول مفیدند عبارت اند از : زردچوبه، فلفل قرمز زعفران و آویشن
چه گیاهانی کلسترول را کاهش می دهند؟
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: