رژیم گرفروت و دارو

مصرف مقدار زیاد گرفروت می تواند تا حدودی خاصیت داروها را خنثی کند و موجب عوارض جانبی شود. گرفروت می تواند عملکرد آنزیم هایی که در روده قرار دارند و کارشان تجزیه ی غذاها و جذب بسیاری از داروهاست را دچار اشکال کند. وقتی عملکرد این آنزیم از بین می رود، باعث عوارض جانبی خطرناکی می شود. اگر شما دارو مصرف می کنید قبل از استفاده از رژیم گرفروت برای کاهش وزن با دکتر خود مشورت کنید.

گریپ‌فروت، میوه‌ای توپر، خوش‌طعم و مغذی است که اگرچه در تمام طول سال در بازار وجود دارد ولی فصل آن از دی ماه تا اردیبهشت است. گریپ فروت رسیده ترش و شیرین و کمی‌ تلخ است، طعمی‌که در سال‌‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. آیا شما هم این طعم را امتحان کرده‌اید؟... گریپ فروت منبع غنی ویتامین C و B1 می‌باشد. پوست گریپ‌فروت دارای مقدار زیادی پکتین است. مهم‌ترین ترکیبات شیمیایی گریپ‌فروت ناری گین، لیموئین، سسکی ترپین، آلدئید، ژرانیول و کادینین است.
ارزش تغذیه‌ای: نصف گریپ‌فروت، افزون بر 50 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده ویتامین Cرا در بردارد. همچنین 325 گرم پتاسیم، 25 میکروگرم فولات، 40 میلی‌گرم کلسیم و یک میلی‌گرم آهن دارد. انواع سرخ و صورتی میوه یاد شده سرشار از بتاکاروتن است که بدن، آن را به ویتامین A تبدیل می‌سازد.

یک فنجان حاوی گریپ‌فروت شیرین نشده (بدون شکر) به مقدار 95 میلی‌گرم ویتامین C و بیش از 150 درصد مقدار مجاز خوراکی توصیه شده (R DA) دارد. گریپ فروت سرشار از پکتین (الیاف گیاهی حل شدنی)‌ است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. گریپ‌فروت‌‌های سرخ وصورتی، سرشار از لیکوپن هستند. بررسی شش ساله دانشگاه‌‌هاروارد که توسط 48000 پزشک و سایر کارشناسان بهداشت صورت گرفت، حکایت از آن داشته است که مصرف هفته‌ای 10 وعده مواد غذایی سرشار از لیکوپن، سبب کاهش 50 درصدی سرطان پروستات می‌شود.

از دیگر مواد گیاهی موجود در گریپ فروت، می‌توان از اسیدفنولیک نام برد که مانع تشکیل نیتروزامین، مواد سرطان‌زا، بالیموندیدترپن و مونوترپن می‌شود. ماده مذکور موجب تولید آنزیم‌‌هایی می‌شود که در جلوگیری از پیدایش سرطان اثر دارند بیوفلاونوییدها مواد دیگری هستند که از عملکرد هورمون‌‌هایی که باعث رشد غده (تومور) می‌شود، جلوگیری می‌کنند. گروهی از مبتلایان به ورم مفصل رماتیسمی، لوپوس و شماری دیگر از مبتلایان به اختلالات التهابی دریافته‌اند که گویی مصرف هر روزه گریپ‌فروت نشانه‌‌های مرضی‌شان را تقلیل می‌دهد. تصور می‌رود که مواد شیمیایی این میوه مانع از ایجاد پروستاگلاندین‌‌ها که عامل اصلی ایجاد التهاب هستند، می‌گردد.

4 نکته گریپ‌فروتی: 1 : چون گریپ‌فروت دارای کالری کمی ‌است نوشابه بسیار خوبی برای آنهایی است که می‌خواهند وزن کم کنند و لاغر شوند. گریپ‌فروت کمتر از پرتقال قند دارد. 2 : گریپ‌فروت داروی خواب است. اگر می‌خواهید خواب خوش و سنگین داشته باشید یک گریپ فروت و یا آب آن را قبل از رفتن به رخت‌خواب بخورید. 3 : گریپ‌فروت ضد سرما خوردگی است و تب را پایین می‌آورد. در هنگام سرماخوردگی و تب آب گریپ‌فروت بنوشید. برخی از خوردن گریپ‌فروت بدون شکر، به خاطر عصاره تلخ و ترش آن خوششان نمی‌آید اما اگر آب پرتقال یا گریپ فروت را با هم مخلوط کنیم، نوشابه‌ای به وجود می‌آید که نیاز به شیرین کردن ندارد.

آیا رژیم گرفروت در لاغری موثر است؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: