نکاتی درباره وعده های غذایی

هیچ کدام از وعده های غذایی را از برنامه روزانه خود حذف نکنید. خوردن صبحانه را به عنوان مهم ترین وعده غذایی، هرگز فراموش نکنید زیرا انرژی لازم را برای شروع فعالیت های روزانه و پیشگیری از چاقی فراهم می کند. برای وعده صبحانه حتماً از غذاهایی که انرژی زایی کافی دارند استفاده کنید. نان و کره و مربا، نان و خرما و نان و تخم مرغ به همراه یک لیوان شیر، صبحانه مناسبی خواهد بود، در میان وعده ها از تنفلات کم ارزش (مانند چیپس و پفک) استفاده نکنید. میوه ها، آجیل ها، دانه های غلات بو داده ( برنجک، گندم برشته و ... ) میان وعده های مناسبی هستند.

به علت مشغله کاری در طول روز، وعده ناهار را حذف نکنید.

نکات کلی صرف غذا

سعی کنید غذا را آرام میل نموده و با حوصله بجوید. حتی الامکان از سرخ کردن غذا خودداری کنید. در صورت تمایل زیاد به مصرف مواد سرخ کرده، به تفت دادن مختصر مواد غذایی با روغت خیلی کم و حرارت اندک، بسنده کنید. روغن که برای تفت دادن استفاده می کنید، باید از نوع مایع و مخصوص سرخ کردن مثل روغن آفتابگردان و کلزا باشد. از نمک ید دار خوراکی و تصفیه شده استفاده کنید. بلافاصله بعد از غذا حمام یا پیاده روی نکنید. بلافاصله بعد از غذا نخوابید و سیگار نکشید. آزمایشات نشان داده است کشیدن یک نخ سیگار بلافاصثله بعد از غذا مساوی است با کشیدن 10 نخ سیگار در سایر اوقات. به همین نسبت خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می یابد. بلافاصله بعد از غذا، میوه نخورید. بهتر است میوه را قبل از غذا میل کنید. بیش از نیاز بدنتان غذا نخورید تا کالری اضافی دریافت نکنید. توصیه می شود قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. وقتی استرس دارید هرگز غذا نخورید اما مایعات خنک بیاشامید. یک لیوان آب خنک، فشارروانی را از شما خواهد کرد. توصیه می شود که روزانه حداقل 8-6 لیوان آب یا سایر مایعات بنوشید.

در پایان این فصل برای آنکه بدانید گروه هدف شما مطالب آموزشی را به خوبی فراگرفته و به خاطر سپرده اند و از آنها به شکل صحیحی استفاده می کنند، لازم است مطمئن شوید که پس از انتقال مطالب :

گروه هدف می توانند به سوالات زیر پاسخ دهند :

  • چرا باید مراقب اضافه وزن خود باشیم ؟
  • عوارض چاقی چیست ؟
  • نحوه صحیح محاسبه اضافه وزن چیست ؟
  • راهکارهای کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل کدامند ؟
  • نکات اصلی که با رعایت آنها در مصرف گروه های اصلی غذایی، یک الگوی غذایی سالم خواهید داشت کدامند ؟
نکاتی درباره صرف غذا و وعده های غذایی
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: