تغذیه های مناسب جهت درمان تنهایی وعزلت نشینی

انسان گاهی با افرادی برخورد می کند که از مردم گریزانند. گوشه نشینی را دوست دارند. تنهایی را به هر چیز ترجیح می دهند و عاشق تنها بودن تنها زیستن و تنها کار کردن هستند. شاید این افراد تحت تأثیر این شعر قرار دارند که می گوید :

ولا خو کن به تنهایی که از تن ها بلا خیزد

بهرحال از آنجایی که انسان برای زندگی اجتماعی خلق شده و تمام کارها پیشرفت ها و موفقیت های انسان در طول عمر حاصل همکاری و هم زیستی و هم فکری با دیگران است لذا تنها زیستن و گوشه عزلت انتخاب کردن هم به کار و حرفه و موفقیت انسان لطمه می زند و هم به تدریج در روح و مغز انسان اثر بد و نامساعدی ایجاد می کند.

وقتی چنین کسی در خانواده و یا فامیل پیدا شود و به گوشه نشینی و تنها ماندن عشق بورزد ضمن آنکه خود او عملاً از این نوع زندگی متنفر می شود، سایر افراد فامیل و دوستان نیز از او رنجیده می شوند و به تدریج از او فاصله می گیرند. به طوری که ممکن است در پایان کار این افراد به نوعی جنون و مالیخولیا دچار شوند. بنابراین به محض آنکه شما در فامیل تان با چنین فردی برخورد کردید باید بلافاصله این حس تنها بودن و تنها ماندن و تنها زیستن را در او بشکنید و او را وادار به زندگی در جمع و اجتماع کنید.

البته برای رسیدن به این هدف می توانید نوع غذاهای این افراد را نیز انتخاب نمایید که یکی از بهترین این غذاها اسفناج است که اسفناج به قول بسیاری از غذاشناسان شاه سبزیجات است king of vegetables که متاسفانه مردم ما کمتر آن را مصرف می کنند در حالی که بسیاری در غذاهای ما باید همراه با اسفناج باشد.

در آمریکا یکی از غذاها سالاد اسفناج است که فقط از برگ های اسفناج همراه با سرکه یا آب لیمو و کمی زیتون تشکیل شده است و خیلی خوشمزه است و چون اسفناج در این حالت خام مصرف می شود بسیاری از خواص مفید آن، مورد استفاده بدن قرار می گیرد.

اسفناج پخته که احیاناً با تخم مرغ هم همراه شده باشد یعنی(نرگسی) برای آنهایی که از مردم گریزانند و کنج عزلت انتخاب می کنند و تنهایی را بیش از هر چیز دوست دارند غذا و داروی خوبی است و برای آنکه چنین افراد مبتلا، از خوردن اسفناج به طور دائم زده نشوند می توان آن را به صورت های مختلف در اختیار آنها قرار داد. مثل خورشت اسفناج، آَش اسفناج، براتی، نرگسی، سالاد اسفناج و بالاخره اسفناج پخته در کنار خوراک همراه با هویج و لوبیای پخته و ذرت و چیزهای دیگر.

البته اسفناج در رفع نوعی از سردردها که منشأ صفراوی دارد نیز موثر است اسفناج در ضمن، متابولیسم بدن را تحریک کرده و باعث سوزانیدن چربی زیاد بدن می شود بنابراین کسانی که دارای رژیم های لاغری هستند می توانند از اسفناج به مقدار زیاد استفاده کنند. همان طوری که در همین بخش ذکر شد براساس نوشته مجله journal of American Medicine اسفناج شاه سبزیجات است. اسفناج دارای مقادیر زیادی کلسیم، آهن، ویتامین A و پروتئین است. در ضمن دارای ماده آنتی اکسیدان و ضد سرطان، بتاکاروتن. ویتامین C ویتامین E. فسفر، ویتامین ویتامین ویتامین است. اصولاً اسفناج علاوه بر مواردی که درباره مصرف آن ذکر شد غذای بسیار خوبی برای افراد کم خون و آنهایی که آهن سرم خونشان کم است می باشد.

یکی از بهترین راههای پختن اسفناج برای آنکه خواص و ویتامین های آن از بین نرود آن است که یک ماهی تابه دردار انتخاب کنید و بگذارید روی گاز خوب گرم شود و بعد اسفناج ها را درون آن ریخته و یکی دو دقیقه صبر کنید چنین اسفناجی بدون آنکه رنگش تغییر کند و خواص خود را از دست بدهد بسیار ماکول خواهد بود.

در ضمن یادتان باشد که اسفناج اصولاً برای پخته شدن نیازی به پختن آب در دیگ ندارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: