آنها که کاری فکری دارند چگونه باید به تغذیه خود، عمل کنند ؟

در حال عادی چنین به نظر می آید که متفکرین و آنها که کارهای مغزی دارند چون عضلاتشان کار نمی کند احتیاج به تغذیه شدید و فراوان ندارند. حقیقت آن است که این دسته از اشخاص احتیاج شدید به تغذیه با مواد گرمازا مثل چربی ها و شیرینی ها ندارند ولی در عوض به مقدار زیاد املاح، مورد استفاده آنها واقع می شود و روی این اصل باید رژیم مخصوص غذایی داشته باشند، که با رژیم سایر مشاغل فرق دارد.

باید در نظر گرفت، همانطور که با معده خالی، قدرت تفکر و تمرکز و اراده از بین می رود، پرخوری نیز سبب می شود که همیشه خون بیشتری برای هضم غذا متوجه معده و دستگاه گوارش گردد و مغز و دستگاه عصبی بی غذا می ماند و نمی تواند درست کار کند. بنابراین آنها که کار فکری و مغزی دارند بهتر است غذا را روزانه به دفعات ولی به مقدار کم مصرف کنند تا هم گرفتار کسر تغذیه نشوند و هم پرکاری دستگاه گوارش، کم کاری دستگاه عصبی را سبب نگردد.

  • متفکرین چه باید بخورند ؟
منظور از متفکرین آنهایی هستند که به کارهایی مغزی مشغولند و اشتغالات روزانه آنها مطالعه یا نویسنذگی یا مدیریت و آموزگاری است. این دسته از مردم چون عملیات بدنی کمتر انجام می دهند یقیناً احتیاج به مواد قندی، چربی و هیدروکربنه زیاد نخواهند داشت. چه این دسته از مواد غذایی علاوه بر اینکه مدت زیادی محتاج ماندن در دستگاه گوارش است تا هضم شود، پس از هضم و جذب نیرو صرف گرم کردن بدن و تولید انرژی حرارتی و کار و فعالیت روزانه می شود و چون شخص متفکر کار عضلانی زیادی انجام نمی دهند احتیاج به مصرف زیادی از این دسته مواد نخواهد داشت. بعکس دستگاه های داخلی بدن اشخاص متفکر احتیاج به مصرف مقدار زیاد لبنیات، که حاوی مقدار لازم فسفر و کلسیم است دارد و به تجربه ثابت شده که کسر مواد فسفر، در رژیم روزانه سبب ایجاد خشکی شدید می شود و سبزی ها نیز چون مقدار زیاد املاح مختلف هستند از این راه به خوبی می توانند در تغذیه روزانه آنها مفید واقع شوند.
  • ویتامین ها :
مصرف ویتامین ها که در تمام دوره های مختلف زندگی مورد استفاده واقع می شود در تغذیه روزانه این دسته از مردم نیز مفیدند و برای تنظیم امور داخلی بدنتنظیم امور داخلی بدن وجود آنها لازم است و در این حال مسلماً باید دقت شود که حتی الامکان از سبزی های تازه که حاوی مقدار کافی ویتامین هستند استفاده کرد.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: