در تغذیه متفکرین چه موادی باید بیشتر مورد استفاده قرار گیرد ؟

در درجه اول باید در نظر گرفت که از مصرف چربی ها بخصوص چربی های سرخ کرده پرهیز کرد، چه این دسته از اغذیه برای هضم و جذب، مدت زیادی در معده و سایر نقاط دستگاه گوارش می مانند و آنها را خسته می سازند.

(غلات)- این دسته از اغذیه چون حاوی مقدار لازم موادهیدورکربنه هستند، صرف سوخت و ساز بدن می شوند. هرچه وجودشان برای کارگران و مشغولین به کارهای دستی و فعالیت جسمی لازم است، برای متفکرین کمتر مورد نیاز است. چاشنی و نمک در غذای روزانه متفکرین زیاد مورد لزوم نیست، چه چاشنی معمولاً برای خوشمزه کردن غذاها مصرف می شوند تا اشتها را زیادتر کنند و ازدیاد اشتها خود سبب پرخوری و ازدیاد وزن می شود و به ضرر تغذیه متفکرین است. نمک نیز به علت ازدیاد وزن و احتیاج به آب زیاد برای دانشمندان که اغلب گوشه نشین و منزوی هستند چندان مفید نیست.

  • گوشت و تخم مرغ :
آنچه که برای تغذیه این دسته از مردم خیلی مورد استفاده واقع می شود گوشت و تخم مرغ است، چه این دو ماده علاوه بر مقدار زیاد آلبومین و فسفر و کلسیم که وارد بدن می کنند چربی و مواد هیدروکربنه کمتر دارند و لذا سبب بروز چاقی نمی شوند. حرارت زیاد نیز ایجاد نمی کنند و بخصوص به مقدار کم به خوبی می توانند احتیاجات سلولی بدن را تأمین کنند و املاح لازم را بدان برسانند مخصوصاً مصرف گوشت ماهی در این باره توصیه می شود، که علاوه بر مقدار کافی فسفر و کلسیم حاوی مقدار زیادی املاح ید است و برای غدد مترشحه داخلی مصرف می شود. سیب زمینی برای تغذیه این دسته از مردم ضروری است مخصوصاً سیب زمینی آب پز که هضم و جذبش آسان تر و مفیدتر است. سبزی ها چون حاوی مقدار زیاد املاح و ویتامین هستند، برای تغذیه متفکرین بی اندازه مورد لزومند و مسلماً سبزی های آب پز، بر سرخ کرده ترجیح دارند، چه هضمشان آسان تر است و بخصوص بهتر است هنگام پختن، درب ظرف را محکم بست که بخار آب آن از بین نرود و سبب کسر املاح آنها نگردد. از بین لبنیات، شیر، تنها غذایی است که باید در تغذیه روزانه همه مردم و بخصوص متفکرین مصرف شود چه با داشتن مقدار لازم فسفر و کلسیم به سهولت هضم و به درد تغذیه روزانه آنها می خورد و متفکرین به یقیناً باید روزانه نیم لیتر شیر مصرف کنند و آنها که شیر به مزاجشان سازگار نیست می توانند از پنیر و ماست استفاده نمایند.
  • مایعات و نوشیدنی ها :
اغلب متفکرین عادت دارند برای رفع خستگی روزانه مقداری چای یا قهوه بنوشند و چون مصرف این نوشیدنی ها اندکی از خستگی آنها می کاهد و کار روزانه را زیادتر می کند، آنها را راضی می سازد. از مشروبات الکلی که مسلماً سبب تخدیر سلسله اعصاب می شود و شخص متفکر را از کار باز می دارد صحبت نمی کنیم و فقط یادآور می شویم که بهترین نوشابه برای متفکرین آب ساده و چای و یا آبمیوه های مختلف است.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: