برنامه غذایی رژیم دکتر اتکینز

در این رژیم غذای نسبتا زیادی توصیه شده است ولی قبل از شروع نظرتان را به موارد زیر جلب می نمایم!

1-هر روز یک قرص مولتی ویتامین میل کنید. البته قرص ها و کپسول مولتی ویتامین درمانی به دلیل محتویات غنی ویتامین و مواد معدنیش بهتر از قرص های مولتی ویتامینی است که روزی یک بار مصرف می شود. (در این مورد از دکترتان کمک بگیرید)

2-با غذا خوردن مکرر از گرسنگی اجتناب ورزید. توصیه می شود به جای 3 وعده غذای مفصل بهتر است 6 وعده غذای مختصر میل کنید و اگر گرسنه نیستید بهتر است اصلا غذا میل نکنید. تفاوت اشتها را که میل به غذا است و گرسنگی را که نیاز به غذا است بیاموزید.

3-هر غذایی که میل می کنید، مطمئن شوید که عاری از قند باشد، زیرا بعضی از غذاهایی که برای رژیم گیرنده ها نیز توصیه می شود دارای مقدار اندکی قند است.

4-هر قدر میل دارید آب بنوشید، ولی لزومی ندارد بالاجبار آب بیاشامید. همچنین می توانید از مایعات بدون قند نیز به هر مقدار که بخواهید استفاده کنید. چای یا قهوه را هر روز محدود نمایید.

اگر به قهوه نوشیدن زیاد عادت دارید، از نوع بدون کافئین به هر مقدار که دوست دارید میل کنید.

رژیم دکتر اتکینز دارای 5 مرحله متفاوت است. در هر مرحله اول از حداقل مقدار غذا استفاده شده و به تدریج به آن اضافه شده است. هر چه بیشتر روی مراحل مختلف آن تکیه کنید بتدریج به تعداد غذاهای آن اضافه می شود.

مرحله اول:

برای اولین مرحله رژیم فقط غذاهای زیر در نظر گرفته شده است!

گوشت خالص: هر نوع گوشت خالص من جمله، گوشت گاو، گوسفند و سوسیس توصیه می شود. به این گوشت ها می توانید ادویه های مورد علاقه تان را نیز بیفزایید.

گوشت مرغ: هر نوع گوشت مرغ و پرنده توصیه می شود

ماهی و غذاهای دریایی: اکثرا توصیه می شود به استثنای انواع صدف خوراکی ولی می توانید هر مقدار که مایل باشید، ماهی دودی، ماهی خاویار ماهی سفید استفاده کنید.

پنیر: روزانه 125 گرم توصیه می شود (اگر از نوع ملایم نباشد بهتر است)

تخم مرغ: هر تعداد و به هر گونه ای که پخته شوند مشروط بر این که در طبخ آنها از شیر استفاده نشود.

سالاد: می توانید روزی دو بار سالاد مختصری میل کنید.

برای آماده کردن سالاد از کاهو، خیار، کرفس، تربچه، پیاز، فلفل استفاده کنید. لطفا از گوجه فرنگی استفاده نکنید! می توانید به سالادتان، روغن یا سرکه اضافه نمایید.

روغن ها و چربی ها: می توانید از هر مقدار ، کره، مارگارین، یا روغن های دیگر استفاده کنید. البته بد نیست بدانید هر چه کمتر از روغن ها و کره استفاده کنید زودتر وزنتان کم می شود. پختن در کره یا روغن برای زمان های طولانی توصیه نمی شود.

کرم های بسیار غلیظ: می توانید روزانه از 4 قاشق چای خوری کرم غلیظ استفاده کنید. توجه داشته باشید که شیر نباید جایگزین انواع کرم ها بشود. اگر دسترسی به کرم ندارید از چیز دیگری به جای آن استفاده نکنید.

چاشنی ها: شیرین کننده های مصنوعی، انواع عصاره ها مثل وانیل، نعناع و ادویه هایی که فاقد قند هستند مثل: نمک، پودر سیر، پودر پیاز یا مرزنگوش و ترخون توصیه می شود.

ولی استفاده از مایونز، سرکه، ترب کوهی، آب لیمو اجتناب نمایید.

دسر: ژلاتین هایی که بطور غیر طبیعی شیرین شده باشند توصیه می شود. افزودن مقداری نعناع طعم آن را مطبوع می سازد.

نوشیدنی ها: هر قدر مایل باشید می توانید آب، قهوه بدون کافئین یا چای بنوشید. آب گوشت گاو، گوسفند یا مرغ توصیه می شود.

مرحله اول یک هفته به طول می انجامد (یا 4 روز برای کسانی که می خواهند وزن کمتری از دست بدهند).

مرحله دوم:

با آغاز هفته دوم رژیم شما نیز شروع می شود. در این مرحله می توانید 5 تا 8 کربوهیدرات گرم به برنامه غذایی خود بیفزایید.

حالا از غذاهایی که محروم شده بودید می توانید استفاده کنید اما بخاطر داشته باشید حدود 5 تا 8 کربوهیدرات گرم اضافه کنید برای این کار باید یک ترازوی دقیق و یک جدول کربوهیدرات گرم* در اختیار داشته باشید.

در این مرحله دکتر اتکینز اجازه می دهد از پنیر استفاده شود ولی مشروط بر این که از 8 کربوهیدرات گرم در روز تجاوز نکند، ضمنا در این مرحله می توانید به عنوان تنقلات از دانه هایی چون مغز گردو استفاده نمایید. استفاده از مقدار کمی گوجه فرنگی یا پیاز در این مرحله توصیه می شود ولی تکرار می کنم اگر مایلید بطور موثری وزن کم کنید باید کربوهیدرات گرم آنها را محاسبه کنید.

مرحله سوم:

تا اینجا، دو هفته از رژیمتان می گذرد و باید حدود 9 تا 10 پوند از وزنتان کم شده باشد. حالا، دوباره می توانید روزانه 5 تا 8 کربوهیدرات گرم به برنامه غذایی خود بیفزایید. در این مرحله دکتر اتکینز استفاده از سبزی ها را توصیه می کند. بنابراین می توانید روزانه به اندازه نصف فنجان یا کمی بیشتر از لوبیا سبز، کلم فندقی، کلم پیچ، کلم گل، بادمجان، قارچ، پیاز، فلفل، ریواس، اسفناج، گوجه فرنگی و ترب، به برنامه غذایی خود بیفزایید. حالا مقدار کربوهیدرات گرم مصرفی شما بین 10 تا 16 گرم روزانه خواهد بود.این مقدار علاوه بر غذاهایی است که به عنوان پایه توصیه شده است.

مرحله چهارم:

در این مرحله برای بار سوم نیز می توانید 5 تا 8 کربوهیدرات گرم به مواد غذایی خود بیفزایید که حالا مجموعا روزانه 15 تا 24 کربوهیدرات گرم مصرف می نمایید (البته این مقدار هر چه کمتر باشد زودتر نتیجه می گیرید).

بسیاری از رژیم گیرندگان در این مرحله به برنامه غذایی خود میوه را نیز می افزایند. مثلا میوه هایی چون: طالبی، انواع توت: نصف گریپ فروت می توانند هفته ای دو بار مورد استفاده واقع شوند مطمئن شوید همه روزه و برای هر غذایی که استفاده می کنید، آن را به لحاظ کربوهیدرات گرم دقیقا وزن کنید. چون میوه ها از کربوهیدرات زیادی برخوردارند و ممکن است از میزان توصیه شده تجاوز نمایند.

مرحله پنجم:

در این مرحله، برای بار چهارم، مجازید تا 5 کربوهیدرات گرم روزانه به میزان مصرفی کربوهیدرات بیفزایید و آن را تا حد 20 و 29 گرم افزایش دهید.

در این مرحله بعضی از دوستان من به برنامه غذایی خود یک قطعه نان افزوده اند من نیز طوری کربوهیدرات غذاها را پس و پیش کرده ام تا بتوانم به اندازه یک چهارم فنجان بستنی (حدود 10 گرم) یا یک فنجان شیر بدون چربی (حدود 38 گرم)* شما نیز می توانید چنین دخل و تصرفی در برنامه غذاییتان به عمل آورید.

اگر پس از 5 هفته باز هنوز وزنتان کاهش نیافته است رژیمتان را ادامه دهید و هر هفته حدود 5 تا 8 کربوهیدرات گرم به برنامه غذاییتان اضافه نمایید و آن قدر رژیمتان را ادامه دهید تا به وزن ایده آل خود برسید. وقتی به خط پایان برنامه خود رسیدید و وزنتان تا میزانی که قبلا تعیین نموده اید رسید، مقدار وزنی که از شما کاسته شده حدود هفته ای 450 گرم خواهد بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: