حفظ تعادل در اغذیه و راز بقاء

طرفداران گوشت عقیده دارند که چون گوشت دارای مواد ازتی و سفیده ای است و این مواد برای ساخت و نمو انساج ضرورت دارد باید از آن استفاده نمود. بدیهی است که این مواد برای بدن ضروری است، ولی آیا مواد دیگری دارای این خواص نیستند، و تنها منبع پروتئینی فقط گوشت است؟ پژوهش های علمی حاکی از آن است که با جانشین کردن مواد دیگری مانند پنیر، شیر، ماست، تخم مرغ، حبوبات، بادام و گردو و ده ها مواد دیگر نه تنها اتفاق سوئی نمی افتد بلکه تندرستی بیشتری را نیز ممکن می سازد.

به موجب پژوهش های علمی برای آنکه انسان بتواند به حیات خود ادامه دهد بایستی در مواد غذائی او تعادل برقرار باشد و از آنجا که سلول ها از پروتئین، چربی و مواد قندی ماده ای می سازند که به عنوان منبع انرژی برای انجام اعمال حیاتی عمل می کند باید بین این سه ماده اصلی تعادل ایجاد گردد و از اینرو مثلاً با توجه به این که هر گرم چربی 9 کالری انرژی ایجاد می کند و برای زنده ماندن نیز دو هزار کالری روزانه لازم است نمی توان از 220 گرم چربی استفاده کرد و یا نمی توان با مصرف قند تنها که هر گرمش چهار کالری انرژی می دهد زندگی نمود. بدن انسان به کالری، چربی، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، ویتامین ها و آب نیازمند است تا بتواند اعمال حیاتی خود را انجام دهد و امکان زندگی و رشد کافی داشته باشد. لذا حفظ تعادل در اغذیه، اهمیت ویژه ای داشته و راز بقاء را در بردارد. متاسفانه بسیاری مردم با بهم زدن این تعادل و تصفیه و کشتن مواد حیاتی، غذاهای خود را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها و پیری و مرگ زودرس قرار داده اند. در حالی که حیوانات وحشی که دارای تعقل و تفکر انسانی نیستند، با غربزه طبیعی خود از تعادل اغذیه بهره گرفته و به کمبود مواد و ویتامین ها نیز دچار نمی شوند.

باید توجه داشت که حبوبات مانند عدس، لوبیا، نخود، نیز دارای پروتئین بسیار زیادی است، بطوری که 100 گرم آنها حدود 18 تا 23 گرم پروتئین دارند. بنابراین برای تأمین 45 تا 50 گرم پروتئین مورد نیاز روزانه می توان از 200 گرم گوشت که با غذاهای همراه آن پروتئین لازم را تأمین می کند استفاده کرد.

با شرحی که داده شد و از طرفی با نداشتن دسترسی کافی امروز به گوشت می توان به جای گوشت از منابع دیگر پروتئین یاری گرفت. مثلا به سادگی می توان با یک عدد تخم مرغ و یک سیر پنیر و یک لیوان شیر و یا ترکیب دیگر، پروتئین مورد نیاز را تأمین نمود

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: