نقش عسل در مراسم مختلف

به اعتقاد مردم عسل یک فرآورده غذایی بی همتاست که در مراسم مختلف از قبیل زایمان مرگ و میر و جشن های نقش بزرگی دارد به نو عروسان به هنگام ورود به خانه بخت عسل می دهند که نشانه شیرینی زندگی است. همچنین به دامادها هم عسل داده و به صورت آنان می مالند که خوش اخلاق بمانند به عقیده برخی از دانشمندان کودکی که تازه از مادر متولد می شود باید دست او را به طلا بزنند و به او کره و عسل بدهند.

گر تو هم مردی چو زنبور عسل                      آسمان شو بگذران ماه عسل

عسل و خربزه

در مورد عسل و خربزه دانشمند محترم محمد سرورالدین مولف کتاب «طب الکبیر» نظر خود را چنین بیان نموده است :

«می گویند عسل و خربزه باهم سازگار نیستند، عده ای هم می گویند بعکس باهم می سازند و پدر خورنده را در می آورند. خلاصه این طور شایع است که هرکس عسل و خربزه را باهم بخورد مریض می شود و می میرد»

اینکه می گویند اگر عسل را روی خربزه بمالند تبدیل به جسم ثقیلی می شود حقیقت ندارد، فقط اگر موم را به الیافی که در بعضی از خربزه هاست بمالیم کمی سخت می شود و این موضوع اختصاص به خربزه ندارد، تمام میوه ها حاوی سلولز هستند و الیاف خربزه هم زیاد نیست و تأثیری ندارد. اینکه می گویند : «بیهوده سخن به این درازی نمی شود»، «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها» و یا «گذشتگان اتفاق ناگواری در این مورد ندیده باشند اینگونه قضاوت نمی نمودند» راست است و مطلبی هست که از عجایب خوراکی هاست، نتایج من طی آزمایشات تجربی به قرار زیر است : خوردن عسل با خربزه ضرری ندارد. هرچند، وقتی انسان عسل را با آن شیرینی می خورد دیگر خربزه به دهانش مزه نمی کند.

ممکن است شخصی هم این دو ماده را بخورد و مریض شود، خاصیت رادیو اکتیویته خوراکیها را در نظر بگیرید، این خاصیت در بعضی خوراکیها را در نظر بگیرید، این خاصیت در بعضی خوراکیها هست که وقتی شخصی آن را خورد امراض نهانیش عود می کند مخصوصاً اگر مبتلا به بیماری مالاریا (تب نوبه) باشد. گفتیم این خاصیت مربوط به اشعه رادیو الکتیو خربزه است و از طرفی اکثر گلها از این اشعه دارند و زنبور عسل آن را از شیره گلها می گیرد و عسل مناطقی مرغوب است که نزدیک آنها معدنی باشد مانند : سبلان و کوههای آذربایجان .

گلهای این نواحی اشعه رادیو اکتیو زیاد دارند و کلیه عسل ها مخصوصاً عسل این نواحی دارای خاصیت رادیو اکتیو می باشند. وقتی شما عسل بخورید بیماری نهائی شما عود نمی کند، ولی اگر آن با خربزه خورده شود اشعه خود را به آن می دهد و اثر آن را فوق العاده زیاد می کند. پس هرکس مبتلا به تب نوبه کهنه باشد و خربزه و عسل را باهم بخورد بیماریش ولو خفیف و پنهانی باشد عود خواهد کرد. من چندین بار از این خاصیت برای تشخیص مالاریای مزمن استفاده کرده ام و استفاده از این روش شخصی را به خوانندگان مخصوصاً همکاران عزیز توصیه می نمایم.»

رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید :

«کسی که در هر سه ماه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند متعال در قرآن کریم درباره عسل فرموده است از بیماری های زیاد مصون می ماند»

م.کالینین می نویسد :

«مردم مانند جویندگان طلا و الماسند، آنچه را ارزشمند و نشانه هوشمندی است فراهم می آورند، برمی گزینند و دهها سال به آن می پردازند. در طی صدها سال ملتها در طبیعت مقادیر زیادی دارو کشف کرده اند که احتمال دارد در آزمایش زمان تاب نیاورده و به بوته فراموشی سپرده شوند. ولی انگبین (عسل) زنبورداران عسل، در این آزمایش، همواره سودمند بوده و مسلما در آن یک داروی عالی برای درمان دردهای بیشمار وجود دارد»

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: