پیشنهاد مقدار و مدت مصرف ژله رویال

الف) کودکان بیش از یک سال 20 الی 30 میلی گرم قبل از صبحانه

ب) بزرگسالان 50 الی 100 میلی گرم در سه وعده قبل از غذا

شکل توصیه شده مصرف آن، به صورت دو دوره درمانی 21 روزه یکی در پائیز و دیگری بهار می باشد. در هر دوره درمان دو ظرف 125 گرمی عسل، هر ظرف را با 6 گرم ژله رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیربان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. این شکل مصرف بهترین روش ممکن است. مصرف هر 25 گرم عسل و ژله رویال باید 5/1 هفته طول بکشد. برای کودکان از مقادیر کمتری 2-1 گرم ژله رویال بر 125 گرم عسل استفاده می شود. اگر امکان تهیه ژله رویال خالص باشد هر روز صبح به اندازه یک نخود فرنگی ریز از آن جدا کرده و زیر بان بگذارید و این کار را به مدت سه هفته ادامه دهید.

امروزه ژله رویال در کارخانه های داروسازی مصرف زیادی دارد و به صورت آمپول و قرص در دسترس مشتریان قرار می گیرد. ولی متاسفانه در کشورمان به استثنای برخی از زنبورداری های بزرگ توجهی به تولید این ماده نمی شود و در نتیجه این ثروت بزرگ ندانسته به باد می رود.

این ماده در دنیا و از جانب برخی از کشورها به قیمت بالا و قابل توجهی خریداری می شود. زنبوردارانی که در اقصی نقاط کشور به زنبورداری مشغول هستند، به علت عدم اطلاع از اهمیت این ماده گرانبها یا عدم آشنایی با برداشت ژله یا در عین حال به علت نبودن بازار فروش برای این محصول حجره های ملکه را که حاوی این ماده ارزنده است بی پروا خراب کرده و به دور می اندازند.

متاسفانه  مجامع و ارگانهای دارویی کشورمان یا شناختی از این ماده ندارند یا گرایش و حرکت عملی در جهت استفاده دارویی از این ماده مشاهده نگردیده است و به این علت میزان تقاضا محدود است. در طی مدت 6-5 ماه از سال به طور نرمال معمولاً حدود 200 گرم ژله از یک کندو با کلنی قوی تولید شده و به حدر می رود، البته با استفاده از روش های تولید می توان در طول یکسال بیش از 500 گرم ژله تولید نمود. قیمت ژله رویال در ممالک مختلف دنیا بخصوص کشورهای اروپایی حداقل هرگرم 2000 ریال می باشد. و این انگیزه مادی قابل توجهی در تولید این ماده ارزنده خواهد بود.

قیمت ژله رویال در سال 1987 براساس آنچه که در مجلات تجاری زنبورداری اعلام شده بود 120 دلار برای هر پوند (453 گرم) بوده است به عبارتی، هرکیلوگرم حدود 7/264  دلار.

ژله رویال را نمی توان به صورت خالص وارد بازار کرد، زیرا حمل و نقل و نگهداری آن مشکلات زیادی ایجاد می کند برای تجارتی کردن ژله رویال، زنبورداران آن را با عسل مخلوط می کنند ژله رویالی که به این ترتیب با عسل مخلوط می شود را می توان بدون هیچ گونه اشکالی تا 5/1 سال نگهداشت. به شرط آنکه از تابش نور به آن جلوگیری شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: