چگونه از ماهی و آبزیان به طور صحیح استفاده کنیم؟

سبزی پلو با ماهی یکی از غذاهای بسیار خوش مزه و مفید است که به علت دارا بودن طعم لذیذ و ارزش تغذیه ای بسیار، به عنوان یک غذای سنتی در عید نوروز، خانواده ها مصرف می شود. ولی این غذا تنها با ماهی نیست که بخواهیم هر از گاهی و یا حتی یک بار در سال از آن استفاده کنیم.

از ماهی می توان غذاهای خوشمزه دیگری مانند سالاد ماهی، سوپ ماهی، استیک، کتلت، شنیتسل، قلیه ماهی و انواع خوراک ماهی به همراه سبزیجات پخته تهیه کرد و از طعم لذیذ و ارزش تغذیه ای آن بهره برد.

نکته ای که باید به آن توجه شود، چگونگی استفاده از ماهی و آبزیان است. به طور کلی گاهی مواردی پیش می آید که یک ماده غذایی مفید و با ارزش، نه تنها برای انسان مفید نیست بلکه می تواند زیان های مهم و گاه جبران ناپذیری نیز به سلامت ما وارد سازد. برای نمونه ماهی و غذاهای دریایی که حاوی ارزش تغذیه ای بالایی هستند و ترکیبات آن ها به نوعی است که می توانند نیازهای تغذیه ای ما را تأمین کرده و از بیماری های مختلف پیشگیری کنند، اگر به طور مناسب مورد استفاده قرار نگیرند مضر و بیماری زا بوده و سلامت ما را به مخاطره می اندازد، بنابراین نحوه ی استفاده از ماهی و آبزیان در حفظ یا هدر دادن ارزش تغذیه ای آن ها و نیز در پیشگیری یا ابتلا به بیماری ها تأثیر زیاد دارد. لذا بهتر است به این موضوع توجه بیشتری شود و برای استفاده ی هرچه بهتر و بیش تر از خواص تغذیه ای این دسته مواد غذایی لذیذ و مفید، به نکاتی چند توصیه کنیم :

  • در مورد چگونگی آماده کردن و طبخ ماهی که تأثیر زیادی در حفظ یا هدر دادن ارزش تغذیه ای آن دارد، باید توجه شود.
  • به هنگام تمیز کردن و آماده کردن ماهی بهتر است هیچ یک از قسمت های خوراکی این ماده ی غذایی مفید را هدر نداده و دور نریزیم، همچنین از تمام قسمت های خوراکی آن استفاده کنیم.
  • از قطعه قطعه کردن ماهی و قرار دادن آن در حرارت محیط به مدت طولانی خودداری شود زیرا :
  • ماهی و سایر محصولات دریایی بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و تحت شرایط نامساعد به آسانی آلوده و فاسد می شوند و می توانند انسان را به بیماری مبتلا کنند.
  • عوامل محیطی مانند حرارت محیط، اکسیژن هوا و نور می توانند به مواد مغذی موجود در ماهی لطمه وارد سازند، به خصوص چنانچه ماهی را قطعه قطعه کنیم، سطح تماس آن با عوامل محیطی بیشتر شده لطمه ی وارده بیشتر خواهد بود.
  • به هنگام طبخ ماهی سعی شود حتی الامکان از زیاد خرد کردن آن خودداری شود، زیرا موجب هدر رفتن بسیاری از مواد مغذی آن خواهد شد.
  • بهتر است برای طبخ ماهی حتی الامکان از روش هایی از قبیل بخارپز کردن، آب پز کردن یا کباب کردن استفاده شود.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: