چگونه از ماهی و آبزیان به طور صحیح استفاده کنیم؟

سبزی پلو با ماهی یکی از غذاهای بسیار خوش مزه و مفید است که به علت دارا بودن طعم لذیذ و ارزش تغذیه ای بسیار، به عنوان یک غذای سنتی در عید نوروز، خانواده ها مصرف می شود. ولی این غذا تنها با ماهی نیست که بخواهیم هر از گاهی و یا حتی یک بار در سال از آن استفاده کنیم.

از ماهی می توان غذاهای خوشمزه دیگری مانند سالاد ماهی، سوپ ماهی، استیک، کتلت، شنیتسل، قلیه ماهی و انواع خوراک ماهی به همراه سبزیجات پخته تهیه کرد و از طعم لذیذ و ارزش تغذیه ای آن بهره برد.

نکته ای که باید به آن توجه شود، چگونگی استفاده از ماهی و آبزیان است. به طور کلی گاهی مواردی پیش می آید که یک ماده غذایی مفید و با ارزش، نه تنها برای انسان مفید نیست بلکه می تواند زیان های مهم و گاه جبران ناپذیری نیز به سلامت ما وارد سازد. برای نمونه ماهی و غذاهای دریایی که حاوی ارزش تغذیه ای بالایی هستند و ترکیبات آن ها به نوعی است که می توانند نیازهای تغذیه ای ما را تأمین کرده و از بیماری های مختلف پیشگیری کنند، اگر به طور مناسب مورد استفاده قرار نگیرند مضر و بیماری زا بوده و سلامت ما را به مخاطره می اندازد، بنابراین نحوه ی استفاده از ماهی و آبزیان در حفظ یا هدر دادن ارزش تغذیه ای آن ها و نیز در پیشگیری یا ابتلا به بیماری ها تأثیر زیاد دارد. لذا بهتر است به این موضوع توجه بیشتری شود و برای استفاده ی هرچه بهتر و بیش تر از خواص تغذیه ای این دسته مواد غذایی لذیذ و مفید، به نکاتی چند توصیه کنیم :

  • در مورد چگونگی آماده کردن و طبخ ماهی که تأثیر زیادی در حفظ یا هدر دادن ارزش تغذیه ای آن دارد، باید توجه شود.
  • به هنگام تمیز کردن و آماده کردن ماهی بهتر است هیچ یک از قسمت های خوراکی این ماده ی غذایی مفید را هدر نداده و دور نریزیم، همچنین از تمام قسمت های خوراکی آن استفاده کنیم.
  • از قطعه قطعه کردن ماهی و قرار دادن آن در حرارت محیط به مدت طولانی خودداری شود زیرا :
  • ماهی و سایر محصولات دریایی بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و تحت شرایط نامساعد به آسانی آلوده و فاسد می شوند و می توانند انسان را به بیماری مبتلا کنند.
  • عوامل محیطی مانند حرارت محیط، اکسیژن هوا و نور می توانند به مواد مغذی موجود در ماهی لطمه وارد سازند، به خصوص چنانچه ماهی را قطعه قطعه کنیم، سطح تماس آن با عوامل محیطی بیشتر شده لطمه ی وارده بیشتر خواهد بود.
  • به هنگام طبخ ماهی سعی شود حتی الامکان از زیاد خرد کردن آن خودداری شود، زیرا موجب هدر رفتن بسیاری از مواد مغذی آن خواهد شد.
  • بهتر است برای طبخ ماهی حتی الامکان از روش هایی از قبیل بخارپز کردن، آب پز کردن یا کباب کردن استفاده شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: