چگونه تغذیه ای صحیح با چربی ها داشته باشیم ؟

کیفیت روغن و چربی ها در اثر دخالت صنعت و تغییر شکل روغن های مایع به جامد و جامد کردن روغن ها و چربی ها، به خطر افتاده است بطور مثال در صنعت برای تولید مارگارین ( ) روغن های مفید گیاهی را در کارخانه ها به چربی های جامد تبدیل می کنند. در این تغییرات از روغن های مایع که حاوی اسیدهای چرب غیراشباع فراوانند، با وارد کردن هیدروژن به مولکول اسیدچرب، و با کم کردن پیوند های دوگانه اسیدهای چرب غیراشباع، آن ها را به نوع اشباع و جامد تبدیل می کنند. با این کار دوام چربی افزایش می یابد و مصرف آن راحت تر و مورد دلخواه می گردد. ولی متاسفانه در طی این تبدیلات، نه تنها چیزی که توجه نمی شود، حفظ کیفیت چربی و حفظ سلامت انسان ها است. در این تبدیلات صنعتی از اسید چرب غیراشباع اسید چرب اشباع (اسید چرب از نوع ترانس) ایجاد می شود. اسیدهای چرب ترانس برعکس اسیدهای چرب سپس، (دو حالت شیمیایی برای اسیدهای چرب است) برای سلامتی مضر هستند و مصرف آن به مرور زمان و صدمات و ضررهای فراوانی را به دنبال خواهد داشت. در همین زمینه گروهی از محققین آزمایشاتی را انجام داده اند و اثرات منفی آن را بر روی سلامتی عروق بررسی کردند.

درست است که این چربی ها ( مارگارین) کلسترول ندارند، ولی به علت فرم شیمیایی ترانس آن ها، عوارض که شاید بدتر از اثرات منفی کلسترول است، به جای می گذارند.

دانشمندان و محققین در زمینه ضررهای چربی های فرم ترانس، بررسی هایی را انجام دادند و دریافتند که فرم ترانس بر روی پروفیل کلسترول در خون اثرات منفی داشته است پس می توان نتیجه گرفت که رژیم مای مارگارینی (کره گیاهی جامد شده) نه تنها هیچ اثر مفیدی در مقایسه با کره های غیرگیاهی نداشته، بلکه به جرات می توان گفت اثرات منفی آن بالاتر است.

کسانی که در ابتدا ادعا کردند که مارگارین سالم است و آنرا به بازار عرضه کردند، مقصر می باشند و این افراد تا به امروز نتوانسته اند دلیلی بر اثبات ادعای خود بیاورند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: