خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند هشداری باشد برای ادامه ندادن رابطه جنسی و یافتن علت آن. خونریزی پس از رابطه جنسی به داشتن خونریزی واژینال در طول یا فقط پس از مقاربت جنسی در زمانی که شما عادت ماهانه نیستید اشاره دارد.این نوع از خونریزی اغلب در زنان سنین 20 تا 40 سال اتفاق می افتد. این نوع خونریزی بدون درد نیست و باید آن را جدی گرفت.در این مقاله بطور مختصر علل خونریزی واژینال را بعد از رابطه جنسی بررسی می کنیم.

دهانه رحم یک زن امکان دارد تنگ باشد یا قسمت انتهایی پایین تر از رحم باشد که این امر می تواند منبع خونریزی از واژن پس از رابطه جنسی باشد. این حالت به ویژه قبل از یائسگی بسیار مشاهده می شود. اگر سلول های دهانه رحم ملتهب یا غیر طبیعی باشند اصطکاک ناشی از مقاربت می تواند سبب خونریزی شود.

ممکن است به دیواره واژن یا مهبل زن در طول مقاربت آسیب وارد شود که زن از آن رنج ببرد. گاهی اوقات قرص های ضدبارداری و هورمون های جایگزین آن سبب خونریزی بعد از رابطه جنسی می شوند. کاهش سطح استروژن در زنان قبل از یائسگی و یا پس از یائسگی ممکن است مخاط مهبل را نازک کند و براحتی سبب ملتهب و عفونی شدن آن شوند. این تغییرات می تواند با خونریزی واژینال پس از مقاربت رخ دهد.

خونریزی پس از رابطه جنسی همچنین می تواند اولین نشانه سرطان آندومتر یا گردن رحم باشد. البته گاهی اوقات علت را نمی توان تعیین کرد. در این مورد مراجعه به پزشک حائز اهمیت است زیرا او است که تشخیص می دهد سرطان است یا خیر. خونریزی پس از رابطه جنسی طبیعی نیست اما در اغلب موارد آن را بی ضرر و ناشی از تغییرات قابل درمان گردن رحم می دانند.

بیماری های مقاربتی یا عفونت هایی مانند عفونت سوزاک یا کلامیدیا می تواند یکی از علل خونریزی واژینال پس از مقاربت باشد. التهاب یا تورم و عفونت واژن یا دهانه رحم مانند واژینیت یا عفونت گردن رحم همچنین می تواند خونریزی پس از رابطه جنسی را سبب شود.

یک علت محتمل دیگر برای خونریزی پس از رابطه جنسی می تواند بیماری التهابی لگن باشد. تومورهای فیبروئید رحم یا پولیپ بر روی دیوار گردن رحم یا واژن نیز می تواند به خونریزی واژینال در طول یا پس از رابطه جنسی منجر شود. به خاطر داشته باشید که این تومورها معمولا خوش خیم هستند و به ندرت بدخیم می باشند.

زمانیکه به سن بلوغ نرسیده اید و در حین یا بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی شدید، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید و مراقبت های پزشکی و بهداشتی را فراموش نکنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: