هیپوگنادیسم در مردان به معنای تولید کمتر از میزان مورد نیاز اسپرم یا تستوسترون توسط بیضه ها است. شروع آن در دوران بلوغ است که غده هیپوفیز هورمون لوتئینی را آزاد می کند و این امر باعث تحریک بیضه ها به تولید تستوسترون می شود. این هورمون مسئول ویژگی های فیزیکی مردان است. در بیضه ها برخی از هورمون های تحریک کننده با هم عمل می کنند که این امر برای تحریک تولید اسپرم است.

تشخیص هیپوگنادیسم در مردان با سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی آغاز می شود. بسیاری از علائم و نشانه ها ممکن است کم بودن تستوسترون و کمبود آندروژن را مورد اشاره قرار دهند.از جمله علائم هیپوگنادیسم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ رشد جنسی ناقص ـ کاهش تمایلات جنسی

ـ کاهش نعوظ غیراختیاری ـ ناراحتی یا بزرگی سینه ها

ـ از دست دادن موهای بدن و کاهش اصلاح ـ کوچک شدن بیضه ها

ـ تعداد کم یا صفر اسپرم ـ کاهش تراکم مواد معدنی در استخوان ها و بروز شکستگی

ـ کاهش حجم عضله ـ گرگرفتگی و تعریق

ـ کاهش نشاط و خستگی بیش از حد ـ افسردگی خفیف

آزمایش خون نشان می دهد که آیا سطح هورمون تستوسترون طبیعی است یا خیر. بطورکلی باید بین 300 تا 1000 باشد. برای تشخیص کاهش سطح این هورمون فرد باید چندین آزمایش را در صبح زود انجام دهد و اگر در این آزمایشات ثابت شد که میزان تستوسترون خون او کم است پس از آن باید غده هیپوفیز مورد آزمایش قرار گیرد.

علل بروز هیپوگنادیسم در مردان

هیپوگنادیسم در مردان می تواند ناشی از مشکلات بیضه و یا ناشی از مشکلات غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باشد. بطور کلی کاهش تستوسترون می تواند به علل زیر بروز پیدا کند :

ـ آسیب بیضه ( تروما ، اخته کردن یا شیمی درمانی ) و یا عفونت ( اوریون ) ـ تومور یا بیماری های مرتبط با غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس

ـ اختلالات هورمونی نظیر سطح بالای پرولاکتین ( هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز که باعث کاهش سطح تستوسترون می شود.) ـ بیماری مزمن نظیر ایدز ، دیابت نوع 2 ، چاقی ، کبد یا بیماری های کلیوی.

ـ برخی از داروها پردنیزون یا داروهای ضد درد مخدر. ـ شرایط ژنتیکی از جمله سندروم کلاین فلتر ، سندروم کالمن و سندروم پرادر.

درمان هیپوگنادیسم یا کمبود آندروژن

درمان با جایگزینی تستوسترون برای مردان با سطوح کم تستوسترون یا کمبود آندروژن توصیه می شود. هدف اصلی درمان تستوسترون افزایش سطح تستوسترون از زیر حد طبیعی به میزان طبیعی آن است. اهداف ممکن است متفاوت باشد اما می تواند شامل بهبود یا فظ نشانه های مردانگی نظیر صدای کلفت ، رشد ریش و موهای ناحیه تناسلی شود که این امر بهبود علکرد جنسی را سبب می شود.

روش های گوناگونی برای شیوه جایگزین تستوسترون وجود دارد :

ـ تزریق به داخل عضله معمولا هر دو هفته یکبار.

ـ استعمال بر روی پوست یکبار در روز.

ـ ژل یا محلول و استعمال آن بر روی پوست یکبار در روز.

ـ قرص باکال و مالیدن آن بر روی لثه دوبار در روز.

ـ قرص.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: