خونریزی از رکتوم شامل وجود خون در مدفوع می شود که به علت خونریزی از رکتوم که بخشی از دستگاه گوارش است رخ می دهد. در این مقاله برخی از علل بروز آن را مورد اشاره قرار خواهیم داد.

در اصطلاح پزشکی به آن هماتوشزی گفته می شود. خونریزی از رکتوم به تخلیه خون روشن از مقعد گفته می شود که اغلبا با مدفوع یا لخته شدن خون همراه است. این حالت معمولا به سرعت گسترش می یابد و با اختلالات شکمی همراه خواهد بود. اگرچه تخلبه خون از رکتوم گاهی می تواند ناشی از دیگر بخش های دستگاه گوارش باشد. خونریزی معمولا در قالب سیاه و سفید و قیری مدفوع ، خون قرمز روشن در مدفوع ، مدفوع مایل به قرمز و یا خون در دستمال توالت مشاهده می شود.خفیف یا شدید بودن خونریزی رکتوم در مردان به سرعت می تواند بدن بیمار را از خون تهی کند از این رو علائمی نظیر ضعف، سرگیجه تهوع ، غش ، فشار خون پایین و یا افت فشار در این مشاهده می شود. این می تواند یک بیماری ساده یا تهدید کننده زندگی باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

علل

شقاق مقعد

در این حالت پوشش کانال مقعد به علت یبوست یا حرکات سریع روده پاره می شود که نه تنها باعث تخلیه خون می شود بلکه در حین عبور مدفوع با درد شدید همراه خواهد بود.

آنژیودیسپالزی

این یک ناهنجاری عروقی در روده است که باعث می شود دستگاه گوارش به دلیل افزایش اتساع عروق خونی خونریزی کند. این حالت ممکن است کم خونی ایجاد کند و این امر به علت پیری و انحطاط رگ های خونی رخ می دهد.

ورم معده و روده

بعنوان اسهال عفونی نیز شناخته می شود که عبارت است از عفونت دستگاه گوارش توسط ویروس هایی نظیر روتاویروس و باکتری هایی بنام اشرشیاکلی و کمپیلوباکتر و یا دیگر ارگانیسم های میکروبی و انگلی و غیر انگلی. این امر باعث گرفتگی عضلات معده ، اسهال و استفراغ می شود. در صورت عفونت شدید این امر با خونریزی داخلی شدید همراه است که در نتیجه مدفوع فرد خونی خواهد بود.

هموروئید

اساسا توده یا تجمع بافت که به یبوست مزمن و زور زدن برای عبور مدفوع خشک منجر می شود. این امر باعث ناراحتی و خونریزی مقعد می گردد. با این حال خونریزی از همروئید معمولا در حد متوسط است و به کم خونی یا فشار خون پایین منجر نمی شود.

فیستول

این در واقع یک کانال غیر معمول و پنهان است که از رکتوم به پوست اطراف مقعد گسترش می یابد و این حالت معمولا به تخلیه ترشحات سفید همراه است اما گاهی اوقات نیز می تواند منجر به خونریزی گردد. فیستول بطور معمول با التهاب مزمن روده همراه است و در حین عبور مدفوع با درد و خونریزی همراه است.

دیورتیکولوز

این یک بیماری است که در آن کیسه های دیورتیکول که در خارج از روده هستند ایجاد می گردد. برآمدگی این کیسه ها اغلبا با اسپاسم فشار بالا از روده بزرگ و ضعف در دیواره روده بزرگ که در نتیجه به خونریزی خفیف رکتوم منجر می شود همراه است.

پروکتیت و کولیت

بیماری هایی هستند که به علت التهاب یا زخم مقعد ، روده بزرگ یا هردو رخ می دهند. زمانی که التهاب به رکتوم محدود می شود شرایطی بنام پروکتیت رخ می دهد و اگر آن به روده گسترش یابد آن را بنام کولیت می شناسند. درد و اسهال از علائمی هستند که با خونریزی همراه می شوند.

پولیپ و سرطان

پولیپ ها تومورهای خوش خیم روده بزرگ هستند که زمانی که به یک اندازه بزرگ می رسند امکان خونریزی آنها وجود دارد. انواع خاصی از پولیپ به تومورهای بدخیم تبدیل شده و منجر به بروز سرطان کولون یا رکتال می شوند که با خونریزی به رنگ قرمز روشن ، مدفوع قهوه ای روشن یا ملنا همراه خواهند بود.

پرولاپس رکتوم

این بیماری معمولا به علت تضعیف بافت پشتیبانی رکتوم رخ می دهد که اکثرا در افراد مسن مشاهده می شود.فرد یک برآمدگی غیرطبیعی را در ناحیه رکتوم احساس می کند که ممکن است منجر به خونریزی گردد.

داروهای ضدانعقاد

داروهایی نظیر وارفارین و آسپیرین که بطور معمول برای درمان بیماری های قلبی و عروقی توصیه می شود در دسته داروهای ضدانعقاد قرار می گیرند. استفاده از این داروها با دوز بالا در طولانی مدت ممک است شانس ابتلا به صدمات داخلی که منجر به خونریزی های داخلی می گردند را افزایش دهد.

عفونت های ناشی از روابط جنسی

هرگونه فعالیت جنسی که از ناحیه مقعد صورت می گیرد از جمله ورود هرگونه جسم خارجی با ناحیه مقعد نه تنها باعث آسیب فیزیکی به بافت می شود بلکه راه را برای پاتوژن های خارجی جهت ورود به بدن باز می کند که این امر شرایط را بای عفونت فراهم خواهد کرد و از جمله اثرات آن می توان به خونریزی رکتال اشاره کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: