‏یائسگی، برخلاف عقیده و تصور بسیاری ازخانم ها مرض نیست بلکه مرحله ای طبیعی از زندگی می باشد، و از هنگامی است که تخمدان ها نمی تواند مقدار کافی هورمون زنانه تولید کنند. این مرحله در حدود پنجاه سالگی اتفاق می افتد. ‏علل بروز

‏بستگی به عوامل مختلفی دارد که ممکن است بین سی وپنج تا شصت سالگی ‏نوسان کند.

یائسگی زمان معین و ثابتی ندارد یعنی یک باره و ناگهانی نیست و کم کم ظاهر می شود.

‏تشخیص بیماری

‏اولین مرحله زمانی است که پریود برای مدت زیادی مثلا یکسال نامرتب شده و یا به کلی قطع می شود و یا اینکه خونریزی شدید بوده و برای مدت طولانی ادامه می یابد. دراین مرحله شخص ممکن است دچار بی خوابی و یاکم خوابی شود. گرگرفتگی نیز یکی ازاین عوارض می باشد ‏خانم ها معمولا توجهی به آن نشان نمی دهند و نمی دانند که این عوارض ‏نشان دهنده مرحله اول یائسگی است. البته اکردراین زمان به دکتر مراجعه کنند، ‏با یک آزمایش ساده خون می توانند بفهمند که آیا مقدار استروژن کم شده است یا نه.

‏مرحله دوم یائسگی پس از قطع پریود شروع می شود و این دوره تا پایان عمر ادامه دارد و می توان گفت که تقریبا نیمی از عمرخانم ها دراین قسمت قرار دارد. در این دوره مقدار استروژن کم کم کاهش یافته و این کمبود روی قلب، مغز، استخوان ها، پوست، مو وسینه اثر می گذارد. مثلا پوست و موخشک می شوند، استخوان ها رو به پوکی می روند و بیماری قلبی و سرطان سینه احتمالا یکی از این عوارض است. ضمنا شخص اضافه وزن پیدا می کند و مخصوصا قطر کمر اضافه می شود. یکی از عوارض ناراحت کننده گرگرفتگی است و علت این عارضه این است که غده هیپوتالاموس که حرارت بدن را تنظیم می کند به علت کمبود استروژن نمی تواند کار خود را مانند قبل انجام دهد. این غده، هورمونی مانند آدرنالین ترشح می کند، که بدن تحریک شده وگرم می شود. به طور کلی می توان گفت که کمبود استروژن باعث گر گرفتگی، عرق کردن و طپش قلب می شود.

‏مسئله مهم دیگری که در این زمان خانم ها با آن روبرو می شوند، مسئله ‏احساسی است. زیرا تغییرات مهمی، مانند ترک کردن خانواده توسط فرزندان به سن ازدواج رسیده، بازنشته شدن مرد خانواده، حس پیرشدن توسط خانم خانواده ممکن است در خانواده روی دهد، همگی باعث افسردگی شدید می شود.

‏عارضه دیگر خشکی واژن است و احتمال دارد که نزدیکی دردناک باشد زیرا خون کافی به این قست نمی رسد و حتی احتمال عفونت ادراری نیز وجود دارد. ‏بعضی ازخانم ها شب ها عرق می کنند، چون بدن در هنگام خواب گرمی گیرد ‏و گرم می شود و شخص را از خواب بیدار کرده و باعث بیخوابی و ناراحتی می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: