‏روش طبی بایستی از برخی داروهای هورمونی و تقویتی استفاده کرد، ولی در روش ستنی به موارد زیر توجه شود :

‏مناسب ترین رژیم برای یائسگی گیاه خواری و ایجتتاب از مواد حیوانی مانند: لبنیات، تخم مرغ و گوشت می باشد، زیرا مواد اخیر به علت داشتن فسفر زیاد، کلسیم و مواد معدنی را از بدن خارج می سازند.

گر گرفتگی را می توان با غذا و گیاهانی که دارای استروژن هستند ازبین برد. ‏بهترین غذا شیر سویا و مشتقات آن مانند ترفو می باشد. ازگیاهانی که بیشترین حد استروژن دارند می توان از شیرین بیان، رازیانه، مریم گلی، چین سینگ ‏امریکا یی نام برد. زالزالک و شاهدانه مانع عوارض یائسگی می شوند. زوفا و ‏زیتون مانع ترثسحات رحم می شوند. کرم پروژسترون طبیعی اثر بسیار خوبی در متوقف کردن پوکی استخوان و حتی معالجه آن دارد. این کرم که از یم وحشی مکزیکی و یا دارواش اروپایی استخراج می شود به نام کرم فیتوپروژسترون در بازار عرضه می شود. این کرم را باید به مقدار نصف قاشق جای خوری هرروزه به نقاط مختلف بدن مانند سینه، زبر بغل، ران ها و یا روی شکم مالید، و به هیچ وجه عوارض جانبی ندارد. البته کرم شیمیایی پروژسترون که به نام های پروژستین ‏و پروژستاجنت عرضه می شود دارای عوارض جانبی بی شماری است.

‏برای اینکه از گر گرفتگی راحت شوید می توانید از کرم یم وحشی به مقدار ‏نصف قاشق چای خوری هر یک ربع ساعت روی پوست بمالید تا از این عارضه برطرف شود. برای برطرف کردن خشکی واژن از کرم ویتامین ای و یا کرم گل همیشه بهار و یاگرم روغن تخم کتان استفاده کنید.

‏همچنین از ویتامین های سی، پی وای به مقدار بیشتری استفاده شود. ویتامین پی که به نام فلاوونوئید معروف است و همواره در طبیعت با ویتامین سی همراه است باعث می شود که استروژن سریعا جذب و از گر گرفتگی جلو گیری شود. این ویتامین در مرکبات، سیر، پیاز، فلفل و زرشک به مقدار زیاد موجود است.

هرچند سازمان غذا و داوری امریکا مواردی نظیر پیش گیری از پوکی استخوان و کنترل علائم ناشی از یائسگی را برای این ترکیبات مورد ‏تا یید قرار داده است اما استروژن (هورمون درمانی) به عنوان خط اول پیش گیری از پوکی استخوان توصیه نمی شود. سویا و حبوبات تغذیه مناسب د‏وران یائسگی هستند. سویا باعث تسکین گرگرفتگی می شود ‏و با کاهش کلسترول از قلب و عروق محافظت می کند. حبوبات سرشار از فیبر و فتیواستروژن هست.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: