خونریزی زیاد قاعدگی (menorrhagia)

در زمان قاعدگی، گاهی تا 200 سی سی خون از دست می رود و فرد دچار کم خونی می شود و این در حالی است که در قاعدگی طبیعی تنها 60 سی سی خونریزی وجود دارد. علت این وضعیت متععد است و باید با دقت توسط پزشک بررسی شود. پولیپ های رحم یا اندومتریوز می توانند از علل آن باشند. با عمل کورتاژ می توان علت این بیماری را کشف نمود و در بسیاری از موارد عمل کورتاژ باعث ختم بیماری نیز می شود.

*ژیاردیا (giardia)

ژیاردیا نوعی انگل روده ای است که بیشتر در مناطق گرمسیر دیده می شود و در صورت وجود عفونت شدید سبب حملات حاد اسهال و دل درد می گردد. در مناطقی که نکات بهداشتی به خصوص در مورد مواد غذایی رعایت نشود، این بیماری بسیار شایع و مسری است. میگروارگانیسم در روده تکثیر می شود و زمانی که عفونت شدید باشد، اسهال، ضعف، دل دردهای کرامپی، کم خونی و کاهش وزن به وجود می آید. ممکن است مدفوع حالت چرب داشته باشد و بدبو و همراه با دفع گاز باشد.

*کرم قلابدار (hook wrom)

کرم قلابدار، یکی از انواع انگل های انسانی محسوب می شود، این کرم به دیواره داخلی روده متصل شده و روزانه ده هزار تخم وارد مدفوع می کند. تخم ها در محیط گرم و مرطوب به لارو تبدیل می شوند. چند هفته بعد لاروها می توانند به پوست افرادی که با آن ها تماس پیدا می کنند نفوذ کرده و سپس از طریق جریان خون به بافت ریه برسند.

سپس لارو وارد برونش ها شده و به حلق می رود و دوباره بلعیده می شود و به روده می رسد، در آن جا رشد کرده و به کرم بالغ تبدیل می شود. از زمان نفوذ لارو به پوست تا پیدا شدن تخم در مدفوع فرد حدود 6 هفته طول می کشد. این عفونت انگلی بیشتر در مناطقی که سطح بهداشت پایین داشته و افراد از پاپوش و کفش استفاده نمی کنند دیده می شود. از آن جا که انگل از خون انسان تغذیه می کند، یکی از علائم این بیماری کم خونی است. در محل ورود لارو، پوست حالت قرمزی و خارش پیدا می کند. بیمارانی که به علل ناشناخته دچار کم خونی هستند باید از لحاظ آلودگی به این انگل بررسی شوند.

خاک خوری (pica)

علاقه به خوردن موادی که به طور طبیعی جزء مواد خوراکی و غذایی محسوب نمی شوند مثل خاک، گچ، تراشه رنگ و ...را پیکا گویند. سوء تغذیه، حاملگی، عقب افتادگی ذهنی و گاهی کم خونی-به خصوص در بچه ها-از عوامل بروز این پدیده محسوب می شوند.

*فاکتور داخلی (intrinsic factor)

ماده ای است که از مخاط معده ترشح شده .و برای جذب ویتامین B12 در روده مورد نیاز می باشد. از آن جا که مقدار ویتامین B12که روزانه برای بدن لازم است بسیار ناچیز می باشد معمولا کمبود یا اختلال جذب این ویتامین تا مدت ها مشخص نمی شود. تومورهای معده و یا اختلال در کار سلول های این عضو می توانند از جمله علل کمبود این فاکتور باشند.

فقدان فاکتور داخلی به هر دلیل باعث عدم جذب ویتامین B12شده و در نتیجه نوعی کم خونی به وجود می آورد که به کم خونی کشنده (بدخیم) معروف است. راه درمان این بیماری مصرف مقدار بیشتری آهن و ترکیبات حاوی ویتامین B12است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: